Ana Sayfa / Genel / Yüksek Zekâ Sahibi Olmanın Getirdiği Zorluklar

Yüksek Zekâ Sahibi Olmanın Getirdiği Zorluklar

Zekâ, görecelidir; neye göre değerlendirdiğinize test ettiğinize göre değişiklik gösterir. Bir köpeğin kuş gibi uçamıyor olması onun zeki olmadığı anlamını taşımaz. Sadece yanlış gözlükten, yanlış taraftan bakıyorsunuz demektir. Bu örneğimize göre matematikte başarılı olmayan bir çocuğun zeki olmadığı düşünülemez. Zekâ; insanın akıl yürütme, düşünme olaylara karşı verdiği tepki olarak tanımlanır. Zekânın çeşitleri bulunmaktadır; kinestetik zekâ, sayısal zekâ, duygusal zekâ gibi daha çeşitlerini sayabiliriz. Çoğu insan henüz hangi alanda başarılı olduğunu, daha zeki olduğunu keşfedememiştir. Zekâsını doğru yerde ve zamanda kullanamayan insanlar yalnızlığa ve içe kapanıklığa sürüklenmektedir. Kendilerini keşfedemedikleri için mutsuz bir birey olurlar.

Yüksek zekâya sahip bireylerin genel olarak taşıdığı bir takım özellikler ve alışkanlıklar bulunur. Diğer insanlardan daha farklı ritüelleri ve düşünme biçimine sahip olurlar. Siz de yüksek zekâya sahip misiniz? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Yüksek Zekâya Sahip Bireylerin Özellikleri

1) Yalnız kalmaya oldukça düşkündürler. Karakterlerine göre değişiklik gösterse de zaman zaman dışa dönük davransalar da genel olarak bir an önce yalnız kalıp kendi kendilerine zaman geçirmek isterler. Yalnız kaldıklarında da çoğu zaman araştırma yapıp kitap okumaya çalışırlar. Hatta bu öğrenme isteği onları dışarıda insanların yanındayken de ele geçirebilir, arkadaşlarının yanında kitap okuyor olarak onları bulabilirsiniz.

2) Birçok dâhinin çalışma stili kendine özgün olmakla beraber genel bir değerlendirmeyle sessizliği tercih ettikleri kanıtlanmış bir gerçektir. Çünkü zaten beyinlerinde çok fazla düşünce dolaştığı için bir de müziğe ya da gürültüye tahammül edemiyorlar.

3) Uyku düzenleri diğer insanlardan farklıdır, ya az uyurlar ya hiç uyumazlar. Yüksek zekâ sahibi insanların muzdarip olduğu konu uykudur. Gece diğer insanlara nazaran daha dinç ve uyanık hissederler. Fikirlerin gece daha net olduğu ve daha yaratıcı olduklarını ifade ederler. Gece fikirlerin daha net olmasını, gecelerin gündüze göre daha sessiz olmasıyla ilişkilendirebiliriz. Sessizlik elde edilebildiği için çok daha rahat düşünmektedirler. Uyku saatleri de oldukça azdır, çoğu bilim adamı 3 ya da 4 saat uyku uyumuştur.

4) Boş konulardan gündelik konuşmalardan haz almazlar ve gereksiz bulurlar. Günlük hayatta konuştuğumuz birçok konu onlara göre saçma gelmektedirler, bu sebeple çok fazla muhabbette dâhil olmaya çalışmazlar bir an önce oradan uzaklaşmak isterler.

5) Çok iyi bir dinleyicidirler. Dinlemek ile duymak arasındaki farkın ayrımına varmışlardır. Birini dinlerken genelde karşı tarafın söylediklerini duyarız fakat bir yandan da zihnimizden ona vereceğimiz cevabımızı tasarlarız. Yüksek zekâ sahibi bireyler bu davranıştan kaçınarak karşısındaki insanı tüm algılarıyla dinlemeye özen gösterirler.

6) Açık sözlü insanlardır. Yalan söylemenin ya da gerçeği gizlemenin anlamsız olduğunu düşünürler. Bunu zaman kaybı olarak görüp en yakın arkadaşının bile hatalarını direk olarak yüzüne çekinmeden söyleyebilirler. Zaten ona değer veren insanların ne olursa olsun yanlarında kalacağının farkındadırlar. Bu sebeple gerçekler konusunda konuşmaktan çekinmezler.

7) Yapılan bir araştırmaya göre yüksek zekâya sahip bireylerin çoğunluğunun göz problemi olduğu ortaya çıkmıştır.

8) Vazgeçemedikleri bir iç disipline sahiptirler. Kendilerini çok iyi kontrol ederler, dürtülerine yenik düşmezler.

9) Olaylara tek bir bakış açısından değil bütün açılardan bakmaya çalışırlar. Bilirler ki olayların bütününü farklı açılarda yakalamaktır önemli olan. Olayların ayrıntılarda farklı kısımlarda gizlendiğinin bilincindedirler, buna göre olayları irdelerler.

10) Gelişmiş bir duygudaşlık duygusuna sahiptirler, sizin ne hissettiğinizi ne söylemek istediğinizi anlayabilirler. Genelde cümlelerinizi tamamlarlar.

11) Çikolata yemeyi diğer insanlara nazaran daha çok severler. Çikolatanın içinde bulunan flavonol isimli madde zekâyı ve dikkati geliştirir. Özellikle günde 2 küp bitter çikolata tüketmeyi unutmazlar.

12) Mutlu hissetmek için arkadaşa ihtiyaç duymazlar. Genelde yalnız iken çok daha huzurlu ve mutlu hissederler. Biriyle sohbet etmek yerine tek başına düşünmek tasavvur etmek onların ruhlarına çok daha iyi gelir.

13) Tam olarak doğa aşığıdırlar. Doğada tek başlarına kuşları gökyüzünü, yaprak hışırtıları eşliğinde evreni sorgulamayı anlamlandırmaya çalışmak en sevdikleri aktivitelerdendir. Doğayı ağaçları hissederler onlarla iletişime geçmeye konuşmaya çalışırlar.

14) Kendilerini ve yaptıklarını küçümseme eğilimindedirler. Yaptıklarını işlerden genelde hoşnut olmazlar her seferinde daha iyisini yapmaya çalışırlar. Tatmin olmazlar, bu his onları mükemmeli yapmaya iter. Her seferinde daha fazlasını öğrenmeye denemeye çalışırlar.

Yazar: neptün

Kaynak: iyimakale.com

Bu da Var

Bir Psikoloğun Bir Günü

Saat sabah 5’e çeyrek var. Güne her zamanki gibi erken başladım. Bu saatte kalktığımı söyleyince …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir