Ana Sayfa / Genel / Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina etrafındaki kasların gerilmesi nedeniyle, cinsel birlikteliğin olmaması veya çok zor ve ağrılı şekilde gerçekleşmesine verilen isimdir. Vajinismusta vajina etrafındaki kasların gerilmesi kadının isteği dışında meydana gelmektedir.

Vajinismus genelde ilk cinsel birliktelikte meydana çıkar. Vajinismus evli bireylerde büyük sorunlara neden olur. Kadında sıkıntı, stres, kadınlığında problem olduğu düşüncesi ve suçluluk duyguları hakim olmaya başlar. Erkek ise tam tersi olarak eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygusuna hakim olabilmektedir. Zamanla erkekte sertleşme yetersizliği meydana gelebilir. Bu yüzden tedavide erkek ve kadının beraber gayreti gerekir.

Vajinismusla karşılaşan çiftler ilk olarak çözümü kendilerine büyü yapılmasıyla ilgili olduğunu düşünerek tıp dışı şeylerde sonuç ararlar, fakat başarısızlıkla sonuçlanır. Bazen ise kadın- doğum hekimine randevu alarak ameliyatla kızlık zarını yok ederler. Bu da olayın mekanizmasıyla ters, yanlış bir düşüncedir. Problem bu yöntemlerle çözülmez, hatta bazen daha kötü hale bile gelebilir.

Vajinismusun Sebepleri Nelerdir?

Tek bir sebeple ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir.Bazı durumlarda basit bir utanma ve cinsel duygulardaki baskılanma görülebileceği gibi, daha zor içsel çatışmalar da neden olabilmektedir.. Bazen de rahatsızlığın altında yatan faktör, özellikle çocukluk zamanında travmatik (örseleyici) olaylardan kaynaklıdır.

Ülkemizde ise öncelikle bayanların cinsel konularındaki bilgisizliğine ve sosyokültürel açıdan bazı durumlara bağlıdır. Bu kadınların, büyük bir kısmı evlenmeden önce, cinsel ilişki konusunda doğru olmayan bilgiler verilmiş ve korku duymalarına neden olunmuştur. Cinsel birlikteliğin çok zor, ağrılı ve kötü geçeceği konusuna kendini inandırmış bir kadının ilk cinsel birlikteliğinde sorun yaşamaması çok zor bir ihtimaldir.. Böyle bir problemi olan bayanların eşlerinin hareketleri de son derece önemli olmaktadır. Öncelikle erkek eşinin yaşadığı bu korku duygusunu anlamaya çaba gösterip ona destek olma yerine, bir an önce cinsel birlikteliği sağlayıp hem kendisine hem eşine hem de topluma karşı erkekliğini kanıtlama çabası içerisine girerse problem daha da kötü bir hale gelecektir.

Özellikle ülkemizin bazı kesimlerinde ailenin yaşça büyükleri eşler arasındaki problemlere karışabilmektedirler. Eşler sabahleyin ilk gece olanlar hakkında büyüklere adeta açıklama yapmaktadırlar. Bu, milletimizin güzel olmayan bir adetidir ve problemi içinden çıkılmaz duruma getirmektedir.
Esas olarak; vajinismusun, sebepleri tamamıyla psikolojiktir.Bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismusu olan bayanlar bu rahatsızlığın yalnızca kendilerine özgü olduğunu düşünürler, bu sebeple de aynı sorunları yaşayan pek çok kişinin olduğunu ve bu problemin düzelebileceğini anlamak onları oldukça bu stresten kurtaracaktır. Vajinismusu olan kadınlar kendilerini kadınlık açısından eksik, görevlerini yapamadıkları için suçlu, kötü hissetmektedirler. Eşleri ise reddedildiklerini, eşlerinin kendisini istemediğini düşünürler, zamanla eşlerine karşı öfkeli tavır gösterirler, kırılırlar. Bu öfke çok da farkında olmadıkları bir şekilde bütün aile ilişkilerini etkiler, erkek eşine karşı zamanla daha zorlayıcı bir yapı içerisine girebilmektedir.

Unutulmaması gereken bir şey varsa, vajinismus kadının ve erkeğin ortak problemidir ve hiçbir kimse diğerini suçlamamalı veya yargılamamalıdır.
Bu problemin kendiliğinden ortadan kalkacağı, zamanla kadının cinselliğe alışacağı, artık korkmayacağını düşünmek yaygın, fakat yanlış olan inanıştır. Bu durumun ortadan kalkmadığı anlaşıldığında ilk gidilen kişiler kadın-doğum uzmanları olacaktır. Oysa jinekolojik muayene eşler için oldukça ürkütücü olabilir, muayeneyi kabul etmezler, hatta bayılabilir, panik durumları gözlenebilmektedir.

Bazı çiftler, kadının alkol veya bazı ilaçlar kullanmasının veya jel kullanmasının problemi ortadan kaldıracağını düşünürler veya çevresindeki insanlar bu şekilde tavsiyelerde bulunabilirler. Oysa gösterilen bu çabalar sonucu değiştirmez,sadece düş kırıkları daha da kötü hale gelir.

Bu sorunun ortadan kalkması için sorunun psikolojik olarak farkına varılması ve tedavisinde cinsel tedavilerin kullanılmasıyla oldukça kısa zamanda aşılan sorundur. Vajinismus problemi yaşayan kadınların ilk olarak yalnız olmadıklarını, bu sorunun onların bir suçu veya eksikliği ile ilgisinin olmadığını fark etmeleri ve tedaviyle normale dönebileceklerine inanmaları çok önemlidir. Cinsel hayatlarını tekrar düzene koyabilmek için eşleriyle birlikte her zaman bir şansları vardır.

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir