Ana Sayfa / Genel / Topluluk Önünde Konuşma

Topluluk Önünde Konuşma

Herkes bir vakit topluluk önünde konuşma yapma durumunda kalmıştır. Ya da Bu vakitten sonra konuşma durumunda kalacaktır. Topluluğa karşı konuşma yapmak elbette zor bir iştir. Ancak gerekli eğitimlerin alınmasıyla ve konuşmacının bu konu hakkında bilinçlenmesiyle sunum sürecinin daha iyi geçeceği aşikârdır. Birçok sitede ve konuşmalarda bu konu bilgi kalabalığından öteye gidemez. Ancak bu makalede topluluk önünde konuşmanın püf noktalarına değinmekle birlikte konuşmacının tutum ve davranışlarına kadar tüm gerekli konulara değinmiştir. Konuşmacının sunum öncesinde, sunum anında ve sunum sonrasında ne yapması gerektiği maddeler halinde sıranmış ve bu maddeler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Eğer konuşmacı acemi ya da profesyonel dahi olsa bu makaleyle birlikte eksiklerinin farkına varıp onları düzeltme çabası içine girecektir.

Şimdi bir konuşmacının topluluk karşısında konuşma yapmadan önce, konuşma sırasında ve konuşma sonrasında ne yapıp yapmaması gerektiğini maddeler halinde açıklayalım. İlk olarak konuşma yapmadan önce neler yapılmalıdır konusuna maddeler halinde değinelim.

Topluluk Önünde Konuşma Öncesinde

A.1) ÖN HAZIRLIK YAPIN

Konuşmaya başlamadan önce o konu hakkındaki bilgilerinizi tartmanız gerek. Çünkü konuyu daha rahat anlatabilmek için Ön bilginizin geniş olması gerekir. Konuyu az çok biliyorsanız bu sizin için felakete dönüşebilir. İlk önce konuşmanızın sınırlarını belirlemelisiniz. Yani” ben bu konunun neresini, ne kadar anlatacağım” diye kendinize sormanız gerekiyor. Bu şekilde konunun sınırlılıklarını belirlerseniz konuşma anında daha rahat ve özgüvenli olursunuz. Ön hazırlıktan kasıt diğer bir konu da elinize alabileceğiniz küçük kağıtlar hazırlamanız. Bu kâğıtlara anlatılacak konu hakkında ufak hatırlatmalar içeren notlar yazabilirsiniz. Her konu başlığının bulunduğu kâğıt farklı renklerde olursa konuyu ayırt etmeniz de o kadar kolay olacaktır. Diğer bir ön hazırlığımız da prova yapmamızdır. Provadan kasıt aynanın karşısına geçip kendi gözlerinize bakarak konuyu anlatmanızdır. Konuyu önce kendinize anlatmak size hem özgüven kazandıracak hem de kürsüde zorluk çekmeden konuyu anlatmanızı sağlayacaktır.

Bakınız: Öz Güven Nedir?

A.2) GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN

Dinleyicilerin bir dikkat ettiği konu da konuşmacının giyim tarzıdır. Konuşmacı giyim tarzıyla ön plana çıkmamalıdır. Dinleyicilerin odak noktası sizin giyim kuşamınız değil anlattığınız konu olmalıdır. Bu da giyim kuşamınıza dikkat etmeyin anlamına gelmiyor. Oldukça şık ve sade giymeye özen gösterin. Unutmayın ki Şık giyinmek illa güzel ve şatafatlı giyinmek değildir. Sade bir elbiseyle bile şık olabilirsiniz. Tüm bu anlatılanlar doğrultusunda giyim ve kuşamınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

A.3)DİNLEYİCİLERİN EĞİTİM VE BİLGİ DÜZEYİNİ DİKKATE ALIN

Konuşma metninizi dinleyicilerin bilgi ve eğitim düzeyine göre ayarlamalısınız. Dinleyicilerin net bir şekilde anlayabileceği bir konuşma tarzı belirlemelisiniz. Örnek verecek olursak ilkokul 3. Sınıfa giden bir öğrenciyle 8. Sınıfa giden bir öğrenciye yaptığınız konuşma tarzı aynı olmaz elbet. Bu sebeple kullandığınız kelimeleri ve kurduğunuz cümleleri özenle seçip kullanmalısınız. Yani hangi seviyeye konuşma yapacaksanız dilinizi de ona göre ayarlamalısınız.

Topluluk Önünde Konuşma Sırasında

B.1) HEYECANINIZI KONTROL ALTINA ALIN

Konuşma anında sizi en çok etkileyecek olan heyecanınızdır. Heyecanınız bilginizin önüne geçebilir ve bunun sonucunda tüm konuşmanız berbat olabilir. Heyecanınızı kontrol altına almanız aslında çok kolay. İlk önce nefesinizi kontrol etmeniz gerekir. Nefesinizi kontrol altına alırsanız heyecan diye bir şey kalmayacaktır. Zaten Heyecana sizin nefesinizin kontrolden çıkması sebep olur. Konuşma esnasında uygun yerlerde duraklayarak nefes molası vermelisiniz. Ancak bu durum dinleyicilere hissettirilmemelidir. İki cümle arasında 1 ya da 1,5 saniye nefes molası verebilirsiniz. Nefesinizi kontrol altına alındıktan sonra heyecanınız enerjiye dönüşecek ve mükemmel bir konuşma süreci geçireceksiniz.

B.2) SÖYLEDİKLERİNİZLE HAREKETLERİNİZ UYUMLU OLSUN

Konuşma sırasında söylediğiniz sözlerle el ve kol hareketleriniz uyumlu olmalıdır. Çünkü böyle olmazsa yaptığınız hareketler havada kalacak ve dinleyicilere yapmacık bir hava vermiş olacaksınız. Örneğin üzücü bir olay anlatırken hareketli olursanız ya da komik bir olay anlatırken de olağan durumdan daha az hareketli olursanız konuşmanız iyiye gitmiyor demektir. Bu sebeple anlattığınız konuyla el ve kol hareketleriniz ve en önemlisi de mimikleriniz uyumlu olmalıdır. Bu hareketleri en uyumlu bir şekilde kullanırsanız etkili iletişimi de en iyi şekilde sağlamış olursunuz.

B.3 )SÜREYİ ETKİLİ KULLANIN

Sunum yaparken konuşmacı için süre çok önemlidir. Çünkü anlatacağı konuyu belirlenen zaman aralığında anlatmak durumunda kalacaktır. Bu sebeple konunun sınırlılıklarını süreye göre belirlemeli ve anlatacağı konunun ana noktalarını o süreye sığdırmalıdır. Peki, bunun için ne yapmalıdır? Verilen süreye göre konunun ana noktalarını belirleyip özet şeklinde de açıklamalar yapmalıdır. Yani konunun bir başlığına takılıp kalarak zamanını sadece o konuda harcamamalıdır. Diğer konulara da zaman tanıyarak tüm konuları dinleyicilere aktarması gerekir. Bu sayede dinleyicinin kafasında konu hakkında bir eksik kalmayacak ve konu daha iyi anlaşılmış olacaktır.

B.4) DİNLEYİCİLER İLE BAĞLANTI KURUN

Anlatım sırasında dinleyiciler ile aranızdaki mesafeyi ayarlamalısınız. Dinleyiciler ile belirli bir perdeden konuşmalısınız. Yani dinleyiciler ile aranızdaki mesafeyi koruyun. Yalnız bu durum dinleyici ile konuşmacı arasındaki bağı koparabilir. Dinleyiciye ne yakın ne de uzak olmalısınız. Konuşurken onların seviyesine de inip onlarla daha iyi ve etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Bu sebeple dinleyicilerin seviyelerini de bilmelisiniz. O zaman seviyeye göre hareket edip anlattıklarınızı karşı tarafa onların diline göre aktarabilirsiniz. Bu da anlaşılırlığı sağlar.

B.5)KENDİNİZİ TANITMAYI UNUTMAYIN

Konuşmanın başlangıcında kendini yüzeysel olarak tanıtmalısınız. Bu sayede öğrencilerin size karşı önyargıları kırılacak ve daha güvenli bir ortam sağlayacaksınız. Konuşmacının tanınmasıyla öğrenciler bir nebze de olsa konuya karşı güdülenecekler.

B.6) ANLATILACAK KONUDAN KISACA BAHSEDİN

Sunumun başlangıcında anlatılacak konunun içeriği hakkında kısaca bahsetmelisiniz ki dinleyiciler de ne anlatılacağını bilsinler. Bu sayede dinleyici anlatımın sınırlarını bilecek ve konuşmadan kopmayacaktır.

Topluluk Önünde Konuşma Sonrasında

C.1) KONUYU ÖZETLEYİN

Sunumun hemen bitiminde konuyu genel hatlarıyla özetleyin. Konuyu özetlemek bilgilerin dinleyicilerin aklında bütün bir şekilde kalmasını ve dinleyicilerin daha iyi şekilde anlamalarını sağlar. Bu sebepten ötürü her konuşma bitiminde anlatılanlar kısa sürede özetlenerek bilgilerin pekiştirilmesi sağlanır.

C.2) DİNLEYİCİLERE SÖZ HAKKI TANIYIN

Konunun özeti de anlatıldıktan sonra (Eğer dinleyici sayısı az ise ) Dinleyicilere de söz hakkı tanıyın. Anlatılan konu dâhilinde dinleyicilerin de fikirlerini dile getirmesine izin verin. Ancak bu sürecin kontrolü sizde olmalı. Yoksa bir tartışma ortamı oluşur ve önünü alamayabilirsiniz.

C.3) DİNLEYİCİLERİN SORULARINI ALIN

Yine sizin kontrolünüzdeki bir süreç dâhilinde dinleyicilerin konu hakkında kafalarında kalan soru işaretlerini size açıklamalarına izin vermelisiniz. Ancak sorular anlatılan konu dâhilinde olmalıdır. Yoksa bu durumda konuşmacı da sıkıntıya girebilir. Soruları fazla derine inmeden, yüzeysel olarak aynı zamanda soranın kafasında soru işareti bırakmayacak şekilde cevaplamalısınız.

SON OLARAK

Tüm bu yazılanları uygularsanız konuşmada yüzde seksen oranında başarılı olmanız kaçınılmazdır. Diğer yüzde yirmilik kısmını soracak olursanız da bu kişinin yeteneklerine ve öz güvenine bağlıdır. Yetenek ve öz güven yavaş bir şekilde geliştirilebilir. Ancak bu anlattıklarım sayesinde topluluk karşısında daha iyi ve etkili bir konuşma yapabileceksiniz. Bu süreç tekrarlandığı vakit artık topluluk görünce korkmayacaksınız. Hatta çıkıp onlara bir şeyler anlata isteğiniz olacak. Topluluk Önünde konuşmak herkesin yapabileceği bir şeydir. Sadece kendi potansiyelinizin farkına varıp kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz.

Kaynak: iyimakale.com

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir