Ana Sayfa / Genel / Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal kaygı bozukluğu olarak da isimlendirilen sosyal fobi, diğer insanlarla ilişki içerisinde olmaya karşı şiddetli ve sürekli devam eden bir biçimde korku ve kaygı durulması, etkileşimden kaçınılması anlamına gelir. Sosyal fobisi olan kişi, diğer insanların yanında hata yapmak, rezil olmak, eleştirilmek, küçük düşmek, dalga geçilmekten aşırı kaygı duyarlar. Sosyal fobinin özel ve genel olarak iki şekilde görülmektedir. Özel sosyal fobi, kalabalık karşısında konuşmak ya da yabancı kişilerle aynı yerde bulunmak gibi belirli bir durumda ya da konuda meydana gelmektedir. Genel sosyal fobi ise yemek yemek,su içmek gibi hayatsal aktiviteleri bile diğer kişilerin yanında yapmayı engelleyecek şekilde her zaman ve her durumda görülmektedir. Sosyal fobide duyulan aşırı kaygı ve korkunun temelinde diğer insanlar tarafından olumsuz değerlendirilme ve kabul görmeme kaygısı yer almaktadır.

Sosyal Fobi Nedenleri Nelerdir?

Sosyal fobinin kişide görülmesinde sosyal,psikolojik ve çevresel pek çok etken bulunmaktadır. Çoğu zaman çekingen kişilik bozukluğu ile birlikte ortaya çıkan sosyal fobi,yaşanan olumsuz deneyimler ile gelişir. Çocuklukta ve ergenlikle aşırı şekilde eleştirilme, kınanma, küçük düşürülme, alay edinilme ve dışlanma gibi kaygı ve stres oluşturan olumsuz sosyal etkileşimler neticesinde meydana gelmektedir. Ayrıca ailenin davranışlarının çocuk tarafından model alınmasıyla da ortaya çıkabilmektedir. Yani anne ve babanın sosyal fobisi varsa çocuklarında da görülebilmektedir. Aşırı korumacı yetiştirme şekli de sosyal fobinin sebepleri arasında yer almaktadır. Yeterli sosyal etkileşim deneyiminin olmaması sosyal fobinin oluşmasında en büyük etkenlerden biridir.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobisi olan kişiler, tanımadığı insanların yanında kendilerini son derece güvensiz ve kaygılı hissederler. Diğer insanların sürekli kendilerini izlediklerini ve hakkında olumsuz düşündüklerine inanır. Sürekli tedirginlik yaşar ve öz güvenleri diğer insanlara göre düşüktür. Eleştiriye aşırı derecede duyarlıdırlar. Kalabalık önünde konuşmak, insanların yanında herhangi bir faaliyet yapmak, yeni insanlarla tanışmak, ilgi odağı olmak istemezler. Kaygılanmasına neden olan yerlerden kaçamadığında çeşitli fizyolojik ve davranışsal tepkiler gösterirler. Yüzü ve kulakları kızarır. Sesi titrer, kekeler ve kalp çarpıntısı görülebilir. Nasıl durduğu ve göründüğü konusunda kendini sürekli olarak kontrol ederler. Fark edilmemek için sessiz ve geri planda kalmaya, gizlenmeye çalışırlar.

Sosyal Fobi Tedavisi Nasıldır?

Sosyal fobi bir kaygı bozukluğu olduğu için kaygı yaratan durumlardan kaçınarak sosyal fobiden kurtulmak mümkün olmaz. Hatta sosyal etkilerden kaçınmak, sosyal fobiyi pekiştirir ve kişi evden çıkamaz bir duruma gelebilir. Sosyal fobiden kurtulmak için psikoterapi ve ilaç tedavisi dışında EFT (Duygusal özgürleşme tekniği ) gibi teknikler kullanılabilir. Olumsuz duyguların nedeninin vücudun enerji sisteminin bozulması olduğu görüşünü temel alan ve akapunktur noktalarına hafif vuruşlarla uygulanan ve duygusal özgürleşme tekniği olarak bilinen EFT ile olumsuz duyguların,zihinde yarattığı olumsuz enerji boşaltılarak enerji sisteminin dengesi sağlanır.

Tavsiye Bağlantı: Sosyal Fobi Tedavisi Nasıl Olur?

Sosyal fobi kendi kendine geçer mi?

Sosyal fobi, kişinin genel olarak başka insanlarla olan ilişkisinde ve sosyal ortamlarda zorlanmasıyla kendini gösteren bir sorundur. Sosyal fobi çeşitli tipte ve yoğunlukta yaşanabilir. Bazı insanlar genel olarak, tüm insani ilişkilerde zorluk yaşarken, bazıları spesifik durumlarda (patronla konuşurken, yeni birileriyle tanışırken, karşı cinsle diyalog kurarken, topluluk önünde sunum yaparken vb.) sıkıntı yaşarlar. Sosyal fobiyi tanımak için sosyal fobi yazısını okuyabilirsiniz.

Sosyal fobi tedavisi için yaygın olarak kullanılan yöntemler, ilaç tedavisi ve psikoterapi, özellikle de bilişsel davranışçı terapi yöntemidir.

“Sosyal fobi kendi kendine geçmez.” gibi bir ifade kullanmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. Şayet kişi yaşadığı sorunla ilgili yeni bir anlayış (Kendiyle ve diğer insanlarla ilgili yeni ve daha işlevsel bakış açıları) geliştirebilir ve yeni deneyimler (Kaçındığı durumlara maruz kalmak gibi) gerçekleştirebilirse, sorunuyla belirli düzeyde başa çıkabilir. Ama burada de sosyal fobi , kendi kendine geçmiş olmaz. Kişi kendi kendine, profesyonel destek almadan, işe yarar şeyler yaptığı için sosyal fobi ile başa çıkmış olur.

Yazan: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir