Ana Sayfa / Genel / Sevgilim borderline, ne yapabilirim?

Sevgilim borderline, ne yapabilirim?

Soru: Size bir sorum olacak.

3 aylık kız arkadaşımın anlayamadığım davranışları oluyordu. Bir gün beni çok seviyor ertesi gün benden nefret ettiğini söylüyordu. Bir gün çok iyiydik, sonraki gün benden ayrılmaya kalkıyordu. Ben kabul edince de ağlayarak geri dönüyordu. Ben bu durumu anlayamıyordum. Sonra bir şekilde onun borderline olduğunu öğrendim. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum? Ona yardımcı olmak istiyorum. Onu düzeltmek için sizce ne yapmalıyım?

Merhaba. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, üçüncü kişilerle ilgili yorum yapmayı çok doğru bulmuyorum. Dolayısıyla, burada söyleyeceğim şeyleri genel bir değerlendirme olarak kabul edin lütfen.

Borderline ile söylemek istediğiniz şeyin, borderline kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Yani, sevgilinizin borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı almış birisi olduğunu kabul ediyorum.

Bahsettiğiniz tutumlar, yani ilişkide yaşanılan tutarsızlık BKB’nin temel belirtilerindendir. BKB olan insanlar sağlıklı ve düzenli bir ilişki yaşamakta zorlanırlar. Genel olarak ya güvenilmez olan kişileri hayatlarına alırlar, ya da hayatındaki insanlara güvenmekte zorluk yaşarlar. Bu durum onları süreli, terk edilme korkusu ile yaşamaya zorlar. Terk edilme endişesinin yarattığı öfke çok çok ileri boyutlara bile varabilir.

Tavsiye Bağlantı: Borderline Testi

Sizin yapabileceğiniz şey, ona karşı güvenilir ve net olabilmektir. Kesinlikle gizi kapaklı hareketlerinizin olmaması gerekir. Çünkü en ufak üstü kapalı tutumlarda, beklemediğiniz düzeyde sert tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Her şeye rağmen, sevgiliniz sizi zorlayabilir. Bu durumda da, ona karşı “sağlıklı bir sınır” koymayı becerebilmelisiniz. Yani kendi içinde yaşadığı sorunlar, sizin hayatınızı mahvetme hakkını ona vermez.

Arkadaşınızı düzeltmek gibi bir gaye gütmemenizi öneririm. Şu ana kadarki deneyimlerin bunun pek başarılabilir bir şey olmadığını gösteriyor. Sizin yapabileceğiniz şey, psikoterapi desteği alması için kendisine tavsiyede bulunmak olabilir.

Borderline tedavisi için en etkili terapi modellerinden biri olan şema terapi hakkında bilgi almak için “şema terapi nedir?” linkine tıklamanızı öneririm. Muhabbetle.

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir