Ana Sayfa / Genel / Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Yıllar önce Avustralya’da Dr. Gruba tarafından renklerin insan üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Pozitif etkileri ve olumsuz durumlarda kişilere verdiği rahatlıkla amacıyla birçok durumda tercih edilmektedir. İnsanların bakış açısını etkiler,rahatlığını sağlar ve karşısına verdiği enerjiyi çok ciddi anlamda etkilemektedir. Pozitif etkilerini bugün birçok firma değişik sektörlerde kullanmaktadır. Şimdi tek tek renklerin özelliklerine ve pozitif etkilerine bakalım.

Mavi Rengin Psikolojik Etkileri

Mavi gökyüzünün ve denizin rengidir. Bu yüzden etkisi buna benzer bir özellik gösterir. Mavi renk huzur verir ve rahatlatır. Mavi aynı zamanda güvenin rengi olarak da bilinmektedir. Bu yüzden günümüzde birçok şirket aidiyet ve güven duygusundan dolayı mavi rengi tercih etmektedirler. Örneğin, facebook, twitter ya da günümüzde birçok banka bu rengi kullanmaktadır. Mavi renkli odalarda çalışan insanların üretkenliklerin daha fazla olduğu araştırma sonuçlarından ortaya çıkmıştır.

Kırmızı Rengin Psikolojik Etkileri

Kırmızı renk en canlı renklerden biridir. Ateşli bir renktir çünkü enerjisi çok yüksek bir renktir. Dikkatli kullanılmalıdır. Kişiyi hiperaktiviteye itebilmektedir. Özellikle çok yorgun hissettiğimiz dönemlerde ya da çok enerjik olmamız gereken yerlerde kırmızı giyerek bunu sağlamanız mümkün olmaktadır. Yaşam gücünü arttırır. Odaklanmasında problem yaratabilir fakat canlılık sağlayıp enerjisini arttırdığı için düşünce gücünü yükseltmektedir. Bunun dışında kırmızı iştah açıcı bir renktir. Bugün birçok yemek firmasına baktığınız zaman kırmızıyı aktif bir şekilde kullandıklarını görürsünüz. Dikkat çekici bir renktir. Boğalara kırmızı gösterilmesinin nedeni de budur. Çünkü boğalar renk körüdür ve kırmızı dikkatlerini çekebilirsiniz.

Siyah Rengin Psikolojik Etkileri

Yapılan araştırmalara göstere siyah giyen insanlar kilolarını bu renk sayesinde örttükleri görülmüştür. Yani siyah giyindiğiniz zaman daha zayıf gözükebilirsiniz. Siyah çoğu zaman gücü ve istikrarı temsil eder. Sağlamlığın rengi olarak bilinmektedir. Birçok kültürde ölümü ve ölüm korkusunun da simgesidir. Aynı zamanda siyahın konsantrasyon üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Arka planda siyah olan bir yerde çalışan insanların üzerinde çalıştıkları konuya çok daha fazla odaklandıkları görülmüştür. Siyahın gücün simgesi olduğunu belirtmiştik. Albert Einstein tüm buluşlarını ve düşüncelerini daha iyi konsantre olabilmek için siyah perdeli bir odada çalışmıştır.

Beyaz Rengin Psikolojik Etkileri

Günlük hayatta karşımıza en fazla çıkan renklerden biridir. Aslında temizliğin, masumiyetin simgesi bazen de aydınlık hallerin temsilcisi ve tetikleyicisi bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelinliklerin beyaz olması, doktorların beyaz giymesi aslında bu işin temizlik, hijyen ve masumiyetten dolayı tercih edilmektedir. Beyaz aynı zamanda tarafsızlık sembolüdür. Yani nötr kalmakla, bir tarafa ait olmamayı çağrıştırmaktadır.

Yeşil Rengin Psikolojik Etkileri

Yeşil doğanın rengidir.Bu nedenle tedavi amacıyla kullanıldığı alanlar vardır.Özellikle bel bölgesinden aşağıda gelişen ağrılarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.Mavi renkle beraber kullanılmaktadır.En çok etki alanı doğanın rengi olduğu için zihinsel yorgunlukları atmada kullanılır.Zihni açtığı,düşünce gücünü daha fazla kullanılabildiği söylenmektedir.Genelde mavi ile birlikte birçok şirket tarafından kullanılmaktadır.Çünkü insanlara güven verir ve rahatlatır.Aynı zamanda mavi ile yeşille birlikte vücuttaki tüm rahatlama ve enerji merkezlerinin akışı sağlanır.Bu yüzden ameliyathanelerde doktorları ve hemşireleri yeşil önlüklerle görürsünüz.Hastaya güven vermesi açısından kullanılmaktadır.Bugün mavi ile birlikte birçok banka tarafından tercih edilmektedir.

Sarı Rengin Psikolojik Etkileri

Sarı rengin en büyük özelliği kişide dengeyi sağlamasıdır.Dengeli düşünmeyi temsil etmektedir.Fakat aynı zamanda sarı renk dikkat dağıtan renklerden birisidir.Çocukların da çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez.İnsanları hızlandırmaktadır.Güneş’in rengi olduğu için canlılığı temsil eder.Dünyadaki tüm taksilerin rengi sarıdır.Buradaki amaç geçici olduklarının bilinmesi ve dikkat çekmek amacıyladır.Bu yüzden bankalarda sarı renk kullanılmaz.Geçici olduklarının düşünülmesini istemezler.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir