Ana Sayfa / Genel / Psikoterapi Merkezi Mi, Hastane Mi?

Psikoterapi Merkezi Mi, Hastane Mi?

Soru:

Merhaba. Ben internette yaptığım araştırmalar kadarıyla, depresyon geçirdiğimi düşünüyorum. Ama araştırırken pek çok farklı şeyle karşılaştım, hepsi de depresyonu tedavi ettiklerini söylüyorlardı. Kafam karıştı. Psikoterapi merkezi mi yoksa hastane mi benim gitmem gereken yer. Teşekkür ederim. (Bay U.)

Cevap:  Evet, Türkiye’de psikoloji hizmetleri ile ilgili işler biraz karışık. Ancak ben kısaca, bildiğim kadarıyla madde madde izah etmeye çalışayım.

  • Türkiye’de tedavi sadece hekimlerin yaptığı bir uygulamadır. Yani siz, depresyon hastası iseniz ve tedavi olmak istiyorsanız, size psikiyatristin müdahale etmesi gerekir.
  • Psikiyatristler, kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalıştıkları gibi, özel muayenehanelerinde de çalışabilirler. Dolayısıyla, psikiyatrist desteği almak istiyorsanız, sadece hastaneye değil, özel muayenehaneye de gidebilirsiniz.
  • Psikiyatistler genel olarak, ilaç tedavisi uygularlar. Bazı psikiyatrsitler aynı zamanda psikoterapi desteği de veriyorlar. Tanıdığım bazı psikiyatristler ise, neredeyse hiç ilaç kullanmıyor ve büyük oranda psikoterapi desteği veriyorlar.
  • Depresyon için, ilaç tedavisi ile birlikte (ya da tek başına) psikoterapi desteği de alabilirsiniz. Psikoterapiyi psikiyatrist uygulayabildiği gibi, eğitimini almış psikolog ve psikolojik danışmanlar da uygulayabiliyorlar.
  • Bazıları hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi desteği almayı tercih ediyorlar. Majör depresyon denilen, ağır depresyon yaşantısında ilaç tedavisi, hatta yataklı tedavi bile gerekebilir.
  • Depresyon yaşayan bazıları ise, sadece psikoterapi desteğini tercih ediyorlar.
  • Sonuç olarak, siz hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi desteği almak istiyorsanız, psikoterapi de uygulayan bir psikiyatristle görüşebilirsiniz.
  • Sadece terapi desteği almak için ise, eğitimli bir psikolog veya psikolojik danışmandan da destek alabilirsiniz.

Yazar: Psikolojik Danışman Yusuf BAYALAN

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir