Ana Sayfa / Genel / Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

İnsanların en önemli özelliklerinden ikisi farklı durum ve olaylar hakkında düşünmesi ve merak etmektedir.Yani insanlar merak ederler ve araştırarak gelişirler. Yıllardır merak edilen konulardan biri de yine insanın kendisi olmuştur. İlk zamanlar rüya hakkında merak etmişler. Buna çeşitli cevaplar aramışlardır. Daha sonra nasıl gördüklerini,işittikleri gibi daha fiziksel şeyler üzerinde durmuşlardır. Biyoloji ve fizik alanı gelişirken bazı şeyler yeterli düzeyde açıklanma fırsatı bulunmuştur. Yine de insanın nasıl korktuğu nasıl öğrendiği gibi konularda yetersiz kalmaktaydı. Bu da en sonunda psikoloji alanının doğmasına sebep olmuştur.

Psikoloji ruh ve bilgi anlamına gelen kelimelerin birleşiminden meydana gelmiştir. Yani ruh bilgisi anlamı taşımaktadır. İlk zamanlarda bu ad kullanılmış ve felsefe içerisinde yer almıştır. Daha sonra ise iyice gelişerek bilim dalı haline gelmiş ve ruh açıklamalarını bir kenara bırakmıştır.

Psikolojinin konusunu ele aldığımız zaman ise insanın düşünmesinden öğrenmesine kadar tüm şeyleri ele almaktadır. Bu durumları açıklar ve neden olduğunu ortaya koyar. Dikkat etmemiz gereken bir durum ise psikoloji insan davranışlarını incelerken hayvan davranışlarını da incelemektedir. Tarihi zaman içerisinde pek çok psikoloji alanındaki insanlar hayvanlar üzerinde çalışmalar yaparak öğrenme gibi durumları açıklamaya çalışmışlardır. Özellikle deneyse anlamda davranışçıların bu alanda çalıştığını söylemek doğru olacaktır. Bu bir çok tartışmayı beraberinde getirse de deneyler sonunda elde edilen veriler insan davranışlarına ışık tutmuştur. Örneğin kalıtım hakkında insanlar üzerinde çalışmak zor olarak görüldüğü için tercih edilmemiştir. Bu yüzden hayvanlar hakkında deneysel çalışmalar yapılmıştır. Yani insan davranışlarına kalıtımın etkisi zaman içerisinde hayvanlar üzerindeki çalışmalar yoluyla öğrenilmeye çalışılmıştır.

Psikolojide zaman içerisinde pek çok yaklaşım ortaya çıkmıştır. Kimi algı süreçleri ile ilgilenirken kimisi gözlenebilir davranışlar üzerinde durmuş ve bunları açıklamaya çalışmışlardır. Psikoloji alanındaki en bilinen isimlerden Sigmund Freud insan davranışlarını bilinçaltı ile açıklamaya çalışmıştır. Dil sürçmeleri,rüya analizleri,hipnoz ve savunma mekanizmaları üzerinde durarak pek çok çalışma ortaya koymuştur. Bazı yaklaşımlar ise Freud’u düşüncelerini benimsemez ve yanlış olduklarını dile getirseler de bugün birçok konuda psikanalitik psikoterapi yarar sağlamaktadır.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir