Ana Sayfa / Genel / Pozitif Psikoloji Nedir?

Pozitif Psikoloji Nedir?

Pozitif psikoloji, bireylerin optimum performansa ulaşmaları için daha mutlu, üretken bir yaşam sürmelerini destekleyen bir bilim dalıdır. Araştırdığı kavramlar arasında pozitif duygular, sağlam ilişkiler, kişilerin işlerini anlamlı bulmaları ve güçlü yönlerinin farkında olarak gelişimlerinde katkı sağlayacak düzeyde kullanmaları yer almaktadır. Bireyde pozitifliği yakalayarak kurum kültürüne de bunu yansıtıp performansa olumlu gelişmeler sağlamayı hedeflemektedir. Pozitif psikolojinin ortaya çıkması 1998 yıllarındadır. Daha yeni bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Martin Seligman tarafından ortaya çıkarılmıştır. Pozitif psikoloji üzerine birçok kitabı da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; gerçek mutluluk, öğrenilmiş iyimserlik gibi kitaplardır.

Geçmiş dönemlerde psikoloji daha çok rahatsızlıklar ve bozukluklar üzerine odaklanırsan pozitif psikoloji ile bu durum değişmeye başlamıştır. Sağlıklık bireylerin daha başarılı olmaları için neler yapılabilir üzerine araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Yani biraz da iyimserlik, mutluluk gibi şeyler araştırılmıştır. Bu konuda araştırmalar yapıldıkça bu güzel özellikler aslında hepimizin hayatına katabileceği, yapabileceğimiz bazı şeylerle artabilen durumlardır. Yani herkes kendi mutluluğunu arttırabilir ve bunun için dış etkenlere ihtiyacı yoktur.

Toplamda 275.000’den fazla insanın katıldığı, 200’den fazla araştırmanın meta analizi gösteriyor ki mutluluk bizlere başarı hakkında bilgi vermektedir. Yani bir şeyi başarınca mutlu olunmuyor,mutlu olunca başarılıyor gibi düşünebiliriz.

Pozitif psikolojinin diğer psikoloji dallarından farklı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin klinik psikoloji başka bir yazımızda ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Klinik psikoloji insanları -10 dan 0’a getirmeyi hedeflerken pozitif psikoloji bu dengeyi kurarak 0’dan 10’a çıkarmayı hedeflemektedir. Pozitif psikoloji bizler için önemli olan,yaşanmaya değecek ve bizi pozitif anlamda etkileyecek deneyimleri araştırır. Olumsuzlukları düzeltmek yerine kişide iyi olanı yükseltmeye çalışır.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir