Ana Sayfa / Genel / Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo etkisini kısaca tanımlamak gerekirse tıbbi bir terim olmanın dışında her insanın günlük hayatında karşılaşabileceği, herhangi bir ilacın hiçbir işlevi ve tedavi edici bir amacı olmasa da kişiye tedavi amaçlı verildiğinde kişi iyileşeceğine ve ilacın ona iyi geleceğine inandığı için iyileşmesi olayına denir. Yani hasta olan kişi ilacın bir etkisi olmasa da tamamen kendi kendini iyileştirir. İlaç düşünceleri ve bedeni arasında bir aracı konumunda rol alır. 

Günümüzde çoğu doktor tedavisi çok zor olan hatta olmayan, hem fiziksel hem psikolojik hastalıklarda plasebo etkisine başvuruyor. Hastaya ilacı alırsa gerçekten iyileşeceğini söylüyor, hasta olan kişi o psikoloji ile doktoruna sonsuz bir güven duyduğu için gerçekten o ilaçla iyileşeceğine inanıyor. Bu şekilde tedavisi olmayan bir çok hastalığı yenen insanların olduğu biliniyor. Aslında plasebonun fiziksel iyileştirme gücü yoktur. Asıl tedavi edici gücünü “ilaç beni iyileştirecek” düşüncesinden alır.

Aslında günlük yaşantımızda da sık sık plasebo etkisiyle karşılaşıyoruz ama bunun farkına varamıyoruz. Bunlardan bir kaç örnek vermek gerekirse asansör kapı kapatma düğmelerini ele alabiliriz. Hepimiz asansörde kapıyı kapatma tuşunu görüp ona basıyoruz. Tuşa basıyorsunuz, tekrar basıyorsunuz derken kapı kapanıyor. Ama kapı siz o tuşa bastığınız için mi kapandı yoksa zaten kapanacak mıydı? Bu tür somut ve işlevsel olan etkilere “mekanik placebo” adı veriliyor. Diğer bir plasebo etkisi hepimizin mutlaka duyduğu kahve içince uykunun kaçması. Herkes tarafından böyle bilinse de bilimsel bir dayanağı malesef yok. Bir diğer bilinen placebo etkisi ise spor salonunda karşımıza çıkıyor. Spor salonlarında hocalar çoğu zaman ağırlık kaldıran insanlara yardım eder. Ama dikkatle bakıldığında aslında ağırlıktan sadece parmağının ucuyla tuttuğunu farkedebilirsiniz. Ama ağırlığı kaldıran kişi “Hocam bana yardım ediyor, kaldırabilirim.” psikolojisi ile rahatlıkla ağırlığı kaldırabildiği görülür. Halbuki güç aynı güç, ağırlık aynı ağırlıktır.

Plasebo etkisi sadece tıp konusu dışında çoğu yerde karşımıza çıkar. Bildiğimiz gibi İslamda domuz eti günah olarak geçer. Bir grup mümin insana bir süre et yediriliyor. Ama ne eti olduğu hiçbirine söylenmiyor. Yerken hiçbir şikayetleri olmuyor hatta eti beğenenler oluyor. Ve sonunda onlara “Bunca zaman domuz eti yemek nasıl bir duyguydu ?” diye soruyorlar. Onlarda suçlu hissettiklerini ve midelerinin bulandığını söylüyor. Ve araştırmacılar tekrar ” Aslında inek etiydi sizi kandırdık.” diye cevap veriyorlar. Bu sefer hepsi afallıyor. 

Plasebo etkisini özetlemek istersek “Düşünceler ne kadar da güçlü! sizi var edebilirler de yıkabilirler de, değil mi?” demiştir David Burns.

Yazar: Gizem Nur Ş. (gnnsal) 

Bu da Var

Bir Psikoloğun Bir Günü

Saat sabah 5’e çeyrek var. Güne her zamanki gibi erken başladım. Bu saatte kalktığımı söyleyince …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir