Ana Sayfa / Genel / Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğunda birey, diğer insanlara karşı kuşkucu davranır ve güvensiz bir tutum sergilemektedir. Bu durum da genellikle kişiler arasındaki ilişkilerde sorunlara neden olmaktadır. Kendilerini suçsuz olarak görürler ve hata yapmadıklarını sürekli olarak düşünürler. Yaşadıkları başarısızlıkları için de başkalarını suçlarlar. Diğer insanların sürekli olarak kendileri üzerinde oyun oynadığını düşünürler. Karşılarındaki insanların sadakatlerinden kuşku duydukları için insanlara açılma konusunda çok istekli değillerdir. Paranoid kişilik bozukluğu çok fazla yaygın değildir. Bozukluğa sahip kişiler de çok nadir biçimde tedaviye giderler. Erkeklere kadınlara oranla daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Kalıtsal bir etkisi olduğunu da söylemek doğru olacaktır. Çünkü ailevi geçişler de olduğu görülmüştür.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Kesin olarak bilinmemesine rağmen diğer insanların kendini aldattığını ve zarar vereceğini düşünürler. Kolay kolay kimseye sırlarını vermezler. Çünkü daha sonra bu sırrın kendine karşı kullanılacağını düşünürler. Alakası olmamasına rağmen normal sözlerde dahi tehdit edildiği anlamı çıkarabilirler. Kin tutarlar ve özellikle kendilerini görmezden gelen insanları kolay bağışlamazlar. Çevresi tarafından kavgacı,tartışmacı olarak bilinirler.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Düşünce Yapıları

  • Diğer insanlara güvenmek çok tehlikelidir.
  • Şans verirsem diğer insanlar her türlü fırsattan yararlanırlar.
  • İnsanlar benim hakkımda bir şey öğrenirlerse bunu hemen bana karşı kullanırlar.
  • İnsanlar beni aşağılamaya çalışıyorlar.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Paranoid kişilik bozukluğu tedavisinde hipnoz kullanılabilir. Psikoterapi bu bozukluğa fayda sağladığı bilinse de katılımları çok zor olduğu için zaman alacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz ailevi olarak geçmesi bu bozukluğun tedavisinde ailenin önemli rolü olduğunu göstermektedir. Sadece kalıtsal geçmesinin dışında küçük yaşta model alma sayesinde dahi öğrenilmektedir. Bu yüzden aile görüşmesi önemli bir yer tutmaktadır. Psikoterapinin yanında ilaçla tedavi de uygun görülürse yapılabilir. Kişinin şiddetine göre bu durum değişebilmektedir. Kısacası bu bozukluğun tedavisinde en önemli durum hastayı tedavi için ikan etmektir. Kimseye güvenmedikleri için ve şüphe duyduklarından bu durum zor olacaktır. Fakat gerçekleştiğinde sonuca daha rahat gidilecektir.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir