Ana Sayfa / Genel / Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir ?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir ?

Bireyin kontrol etmekte zorlandığı ve tekrarlayan biçimde yinelenen,mantıksız olmasına rağmen kişinin zihninden bir türlü atamadığı düşüncelere obsesyon adı verilmektedir. Bu takıntılı düşünceden kurtulmak için yapılan davranışlara ise kompulsiyon denmektedir. Kompulsiyonlar uzun ritüeller şeklinde gerçekleştirilen tekrarlı davranışlar (elleri yıkama) ya da zihinsel olarak (sayı sayma) gerçekleştirilebilmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedenleri

Psikanalitik kurama göre obsesif ve kompulsif davranışlar aynı olarak kabul edilirken, her ikisinin de sebebi, katı bir şekilde uygulanan tuvalet eğitimi sonucunda karşı konulamayan cinsel ya da saldırgan dürtüsel kuvvetlerdir. Bu yüzden de kişi anal döneme saplanmış olur. Bazen idin bazen de savunma mekanizmaları ön plana çıkmaktadır. Tabii ağırlıklı olarak savunma mekanizmalarıdır.

Davranışçı kurama göre okb davranışların sonuçlarının pekişmesiyle öğrenilmektedir. Bununun dışında yaralanmalar vb. özelikle beyinde oluşan sorunlar gibi çeşitli kalıtsal nedenleri olduğunu da öne sürmüşlerdir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Birey bu düşüncelerin ve hareketlerin mantıksız ve aşırı olduğunu kabul eder. Obsesif kompulsif kişinin normal işleyişini önemli ölçüde etkiler.

Belli bir zamanda kişide zorlayıcı düşünceler oluşması ve tekrarlı halde devam etmesi.
Kişi bu düşüncelerini bir şekilde eylemlerle bastırmaya çalışması.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde en etkili yöntem maruz bırakma ve tepki önleme tedavilerinin birleşimi olan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide, danışanın kaygı, rahatsızlık ve tiksinti yaratan uyarıcıları kapasiteleri bakımından 0-100 arasında puanlaması istenir. Sonra danışanların kendilerini obsesyona neden olan uyarıcıya maruz bırakması istenir. Bunlardan sonra ise obsesyonların neden olduğu rahatsızlık verici durumu azaltmak için normalde bu durumda yaptıkları davranışı göstermemeleri istenir. Böylece ritüeller engellenmiş olmaktadır. Ayrıca bu yöntem dışında serotonin etkileyen ilaçlar da kullanılmaktadır. Anaflanil ve prozac benzeri ilaçlar belirtileri ciddi oranda düşürmektedir.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir