Ana Sayfa / Genel / Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme imkanı yoktur. Bu sebeple kişisel gelişimin ev ortamında da yapılabileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim, insanın fizyolojik ve psikolojik olarak gelişime açık olması durumudur. İnsanın psikolojik olarak kendini hazır hissetmesi, yeni gelişmelere açık olması, kendini geliştirecek farklı aktivite, uygulamalara yönelmesi, yeni sosyal çevreler edinmesi, atılganlık eğitimi alması, yeni bir dil öğrenmesi gibi ilkelerin hepsi kişisel gelişim noktasında bir adımdır. Geçmişten günümüze kadar bir çok kuramcı insanın gelişmesi için yeni kuramlar ortaya koymuştur ve günümüzde de devam etmektedir. Adler, Sigmund Freud, Eric Ericson, Yung ve Karen Horney bu kuramcıların bir kaçıdır.

Tavsiye Edilen İçerik: Kişisel Gelişim Nedir?

Evde kendini geliştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Kişisel gelişim ucu bucağı olmayan bir alandır. Bir çok basit yöntemle kendinizi geliştirmeniz ve pozitif bir algıya sahip olarak hayatınızı değiştirmeniz mümkündür. Kişisel gelişim için evde yapılması gerekenler hakkında bilgi vermeden önce unutulmaması gereken en önemli nokta istektir. İlk olarak içsel motivasyona sahip olmanız gerekir. Kendimi geliştirmek isteme sebebim ne diye kendinize sorduğunuzda bir çok sebebin aksine kendimi daha özgüvenli, huzurlu hissetmek ve yaşam koşullarımın olumlu yönde değişmesi için cevabını alıyorsanız hazırsınız demektir.

Kişisel gelişim için evde yapılması gerekenler:

1) İlk olarak bunu gerçekten isteyip istemediğinizi sorun. Bir çok insan kişisel gelişimin faydalı olduğunu ve yapılması gerektiğini söylerken bunun için çaba harcamamayı, kolay yoldan olmasını isterler. Aynanın karşısına geçin ve amacınızı tam olarak belirleyin. Görebileceğiniz yerlere küçük notlar alarak bu süreci kolaylaştırmanız mümkün.

2) En büyük hazine ne derseler kitaplar deriz. Uçsuz bucaksız bir bilgi denizidir. Aradığınız tüm bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür. Kitap okumayı yaşam felsefesi haline getirdiğiniz an kazanmaya başlarsınız. İlk olarak okumaya hangi alanda başlamak istediğinize karar verin. Kimileri hayvanlar hakkında bilgi edinmeyi severken, kimileri dini, biyografi, eski kültürler gibi alanlarda bilgi sahibi olmak ister. Ev ortamında kendini geliştirmek için seçilen alana uygun genel kültür kitapları okunabilir. Toplu ortamlarda bilgili olmanız insanların size daha fazla saygı duymasına en önemlisi ise kendinize olan saygınızın artmasına yardımcı olur.

3) Yapılan geniş çaplı araştırmalar sonucunda beynin olumlu ya da olumsuz dönütleri algıladığı ve bu yönde uğraş gösterdiği bulunmuştur. Bu sebeple insanlar sürekli kendini gerçekleştirmiş kehanet yaparak kendi yönlerini belirlemektedir. Bu şekilde beyin sürekli yapamayacağına odaklanır ve yapabilme kapasitesi olsa bile yapamaz. Olumlu dönüt verilmesi durumunda ise beyne verilen mesaj nedeniyle bir çok işin üstesinden daha rahat gelinebildiği görülebilir. Burada yapmanız gereken basit. Ayna karşısına geçip kendi kendinize denemeler yapmalısınız. Kendinize ‘’ben güçlü biriyim, her alanda iyi olacağıma ve kendimi gerçekleştireceğime inanıyorum’’ demelisiniz. Tüm hedeflerinize ulaşacağınız noktasında ilk olarak kendinize güvenmelisiniz. Bu sizi daha çok motive edecek ve kendinize güveniniz artacaktır.

4) Gelişimin olmazsa olmazı genel kültürdür ve kişisel gelişim kuramları sayesinde detaylı bilgi sahibi olmak sizin bir adım önde başlamanıza yardımcı olacaktır. Bir ortamda farklı alanlarda kültür sahibi olmanız size büyük bir mutluluk verecektir ve kendinizi bilgi sahibi, farklı hissedeceksiniz. Kişisel gelişim için evde yapılması gerekenler bu kuramlar hakkında yüzeysel de olsa bilgi sahibi olmaktır. Örnek verecek olursak Adler’in doğum sırasının ne olduğunu, doğum sırasının kardeşlerin karakter özelliklerine nasıl yansıdığın bilin. Aşağılık kompleksinin ve buna tepki olarak vücutta ortaya çıkan üstünlük çabasının ne olduğunu ve eski tarihinin ne olduğunu, bunu kimin bulduğunu bilin. Ünlü psikanalizci Freud’un id, ego, süper ego kelimelerini bilin. Egonun aslında ne demek olduğunu öğrenin. Bunun gibi genel kültürü geliştirecek bir çok kuram bulunmaktadır. Bunlar hakkında biraz bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

5) Psikolojik danışmada önerilen boş sandalye tekniği bulunmaktadır. İnsan içine attıkça gelişimini kendisi engeller. Bu süreçte kendinizi rahatlatmanız önemlidir. Birine düşüncelerinizi söylemek istiyorsunuz ama kırılmasından korkuyorsanız bu teknik size göre. Bu tekniğe göre karşınızda o kişi varmış gibi görüp ona her şeyi söylüyorsunuz. Böylece rahatlama sağlayarak iç huzura erişiyorsunuz. Bu yöntemlerle evde kendinizi geliştirmeniz ve mutlu bir yaşam sürmeniz mümkün.

6) Kişisel gelişim için evde yapılması gerekenler içinde en önemlisi uygulamadır.Yeni bir uğraş alanı keşfedin. Kendinize benim hobilerim neler diye sorduğunuzda bir iki tane gerçekten seveceğiniz alanlar saymanız gerekmektedir. Bunun için internette yer alan ilgi testlerinden faydalanabilirsiniz. Satranç, futbol, basketbol, puzzle, resim yapma, grafiti yapma, şarkı söyleme, balık tutma, yeni yerler keşfetme, yeni arkadaş ortamlarında bulunma, doğayı keşfetme belli başlı hobiler arasında yer almaktadır.

7) Kendinize bir idol belirleyin. Örnek almak istediğiniz kişi kim, hangi yönlerini örnek almak istiyorsunuz onları inceleyip not alın. Yaşamınızı buna göre biçimlendirin.

8) İlgi duyduğunuz bir dil öğrenin. Bunun için kursa gidebilir ya da evde kendi kendinize denemeler yapabilirsiniz. Grameri detaylı bir şekilde öğrenemeseniz de karşıdaki kişiyle biraz konuşabilecek şekilde dil öğrenmeniz keyifli olacaktır.

9) Kişisel gelişim filmleri görsel dünyayı harekete geçirecek ve hem film bilginizin artmasına yardımcı olacak hem de ana fikriyle ufkunuzu açacaktır. Bu konu ile ilgili eğitim alanında bir çok film bulunmaktadır. Bu süreçte gelişiminizi film izleyerek destekleyebilirsiniz.

Öğrendikçe bilgiye doymayacaksınız ve kişisel gelişim için bu maddeleri sırasıyla yaptığınız da geliştiğinizi ve kendinizi daha farklı hissettiğinizi göreceksiniz. Bu durum da yaşam kalitenizi arttırdığı için daha işe yarar, hayatı anlamlı yaşayan biri olduğunuzu hissedeceksiniz.

Yazar: Hümeyra ÖZTÜRK

Kaynak: iyimakale.com

Bu da Var

Bir Psikoloğun Bir Günü

Saat sabah 5’e çeyrek var. Güne her zamanki gibi erken başladım. Bu saatte kalktığımı söyleyince …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir