Ana Sayfa / Genel / Kişisel Gelişim Kitapları Neden İşe Yaramıyor?

Kişisel Gelişim Kitapları Neden İşe Yaramıyor?

Türkiye’nin en büyük kitap marketlerine gittiğinizde dikkatinizi çekecek şeylerden biri, kişisel gelişim bölümünün genişliği ve kitap sayısının fazlalığıdır. Net bir bilgim olmasa da, en çok satılan kitaplar arsında da kişisel gelişim kitapları önemli bir yer işgal ediyor diye bir intibam var. Bununla birlikte, psikoterapi seanslarında sık duyduğum şeylerden biri “Kişisel gelişim kitapları okumayı çok severim, ama hayatımda pek bir şey değişmiyor.” şeklinde oluyor. Genellemeler hata payını yükseltir, fakat kişisel gelişim kitapları satıldığı oranda geliştirmiyor diye düşünebiliriz. Şayet bu doğruysa, sebebi ne olabilir?

Tavsiye Bağlantı: Kişisel Gelişim Nedir?

Ben bunun sebebinin en az iki grupta toplanabileceğini düşünüyorum:

  1. Kitaplardan kaynaklı sebepler: Çok fazla kişisel gelişim kitabı okumam. Ancak, okuduklarımdan ve konuyla ilgili düşünce üretenlerden gördüğüm bazı şeyler var. Pek çok kitap, kur kuruya vaatlerde bulunuyor. Her şeyin en kolay, en hızlı, en zahmetsiz yollarını öneriyorlar. Ancak hayatın kendisi o kadar tozpembe değil. Gelişim sahici çalışmaya ve terlemeye bağlıdır büyük oranda.
  2. Okuyucudan kaynaklı sebepler: Okuyucular da, büyük oranda zahmetsiz bir değişim süreci arıyor olabilirler. Okudukları kitaplardaki öneriler son derece gerçekçi ve işlevsel olsa bile, onları gerçekleştirme dirayetini göster(e)miyorlar. Dolayısıyla ellerinde kalan şey, dayanaksız bir ümidin sonundaki hayal kırıklığı oluyor.

Hanna Levenson değişim için iki şeyin gerçekleşmesi gerektiğini söyler:

  1. Yeni bir anlayış: Söz konusu durum ya da konu ile ilgili yeni ve daha işlevsel bir bakış açısı geliştirmeyi ifade eder.
  2. Yeni bir deneyim: Söz konusu durum için yeni bir duygu hissetmek, yeni bir adım atmak vb. süreçleri ifade eder.

Hanna Levenson bu düşüncelerini psikoterapi süreci için ifade etmiş olsa da, aynı mantığın kişisel gelişim peşinde olanlar için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, yeni bir anlayışın ya da yeni bir deneyimin eksik olduğu değişim çabası, beklenilen sonucu veremeyebilir. Bu yüzden, sorun hem kitaplarda hem de okuyucuda olabilir. Bu yüzden, kişisel gelişim kitabı okuyanlara önerim, okuduklarını belki birkaç kez okumak ve ifade edilenleri gerçekleştirmek olacaktır.

Yazar: Psikolojik Danışman Yusuf BAYALAN

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir