Ana Sayfa / Genel / Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik kavramı Dünya Sağlık Örgütü tarafından “bir insanın sosyal deneyimleri,gelişimi ve yapısal özelliklerinin sonucu olarak ortaya çıkan ve o kişinin yaşam tarzı ile uyum biçimini oluşturan bütün köklü davranış, düşünce ve duygu kalıpları olarak tanımlanmıştır. Bu bakımdan bireyi birey yapan öğelerin en başında kişilik gelmektedir. Kişiliği oluşturan öğelerin birinde veya birkaçında meydana gelen herhangi olumsuz bir durum ise kişilik bozukluklarını ortaya çıkarmaktadır. Kişilik bozukluğuna sahip olmak demek kısaca,uyumsuz,sıra dışı ya da kötü özelliklere sahip olmak demektir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır: Olumsuz özelliğe sahip olan normal bir birey bu özelliğini bazı durumlarda esnetebilmekte; ancak kişilik bozukluğuna sahip olan bir birey ise herhangi bir şekilde yumuşama gösterememektedir. İşte bu durum kişilik bozukluklarını normal insanların olumsuz özelliklerini ayırt etme açısından önem taşımaktadır. Örneğin aşırı titiz ve ayrıntıcı bir öğrencinin bir sınavda verilen tüm süreyi yalnızca bir soruya ayırarak başarısız olması mesleki işlevi bozduğundan patolojik düzeyde olduğu kabul edilmekte iken genelde cimri olan birisinin eve misafir geldiğinde cimriliğinden vazgeçerek misafirperver olması yani,cimrilik özelliğini yumuşatabilmesi ise patolojik olmamaktadır. Bunun özeti ise normal insanlarda görülen olumsuz davranışları esnetebilme durumu kişilik bozukluğu gösteren insanlarda görülmemektedir.

Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kişilik bozuklukları kendi içerisinde pek çok türe ayrılmaktadır. Her birinin kendine özgü belirtileri ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat kişilik bozukluğunda benzer belirtiler de mevcuttur. Bunlar; biraz önce de bahsettiğimiz gibi kişinin durumları esnetememesi, yapmış olduğu davranışların mesleki veya başka bir alanda kişide sorunlara neden olması gibidir. Aynı zamanda yapılan davranışların başka bir ruhsal bozukluk ile açıklanamaması gerekir.

Kişilik bozukluğu çeşitlerinden bazılarını daha önceki yazılarımda açıklamıştım. Özellikle bağımlı kişilik bozukluğu yerleşik düşüncesi çaresizlik önde gelen davranışı ise kişiye bağlanmadır. Şizoid kişilik bozukluğu yerleşik düşünce benim bir dünyam olmalı şeklinde ve önde gelen davranışları ise toplumdan uzaklaşmadır. Sınır kişilik bozukluğu ise kişide görülen tutarsız tavırlar ön plana çıkmaktaydı. Daha birçok kişilik bozukluğu vardır. Bağımlı kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, narsistlik kişilik bozukluğu, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, çekingen kişilik bozukluğu ve paranoid kişilik bozukluğu gibi.. Daha sonraki konularımda ele almaya çalışacağım.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir