Ana Sayfa / Genel / İlaçsız Panik Atak Tedavisi Mümkün mü?

İlaçsız Panik Atak Tedavisi Mümkün mü?

Soru:

Merhaba Yusuf Bey.

Ben son zamanlarda çok korkutucu şeyler yaşıyorum. Aniden içimi bir korku kaplıyor. Ortada hiçbir sebep yokken korkmaya başlıyorum. Elim ayağım birbirine dolaşıyor. Kalbim yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlıyor. Gittikçe daha fena oluyorum. Sanki delirecekmişim gibi geliyor bana. Bir psikiyatriste gittim. O bana panik atak yaşadığımı söyledi ve bazı ilaçlar verdi. Ama ben ilaçları kullanmıyorum. Hem onlara bağımlı olmak istemiyorum, hem de işimi kaybetmek istemiyorum. Size de internetten ulaştım. Acaba, panik atak ilaçsız tedavi edilebilir mi? Ben ne yapmalıyım? (Bayan F.)

Cevap:

Merhaba.

Panik atak tedavisi için, psikoloji literatüründe iki temel yöntemden bahsedilir:

  1. İlaçla panik atak tedavisi: Panik atak tedavisi için ilaç desteğini  sadece psikiyatristler verebilir. Şayet panik atak tedavisi için ilaç desteği almak isterseniz mutlaka bir psikiyatriste gitmelisiniz.
  2. İlaçsız panik atak tedavisi (Psikoterapi): İkinci yöntem ise, psikoterapi yöntemidir. Literatürde pek çok psikoterapi yöntemi vardır. Panik atak söz konusu olduğunda, psikoterapi yöntemleri arasında en etkili olarak kabul edileni Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) yöntemidir.

BDT ile, panik atak tedavisi kabaca şöyle işler:

  • Öncelikle yaşadığınız durum “net” olarak ortaya konur. Panik atağınız hangi durumlarda, ne sıklıkta, nasıl ortaya çıkıyor? Nelere yol açıyor? gibi sorula ışığında panik atak yaşantınız netleştirilir.
  • Sonrasında panik atak (ve panik bozukluğu) hakkında psiko-eğitim görürsünüz. Yani, panik atağın nasıl oluştuğunu, nasıl devam ettiğini vb. öğrenirsiniz. Panik atakla ilgili duygu, düşünce ve davranış kalıplarınızı fark edersiniz.
  • Sonrasında, işlevsiz düşünce yapılarının yerine daha gerçekçi olanları koymayı, duygularınızı yönetmeyi ve bedensel tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Bazı araştırmacılar, psikoterapinin bazı açılardan medikal tedaviden daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Söz konusu alanlar şöyle sıralanabilir:

  • İlaçlı tedavinin yan etkileri söz konusu olabilir. BDT’nin ise yan etkisi yoktur.
  • İlaç tedavisinde nüksetme, yani panik atağın yeniden ortaya çıkma ihtimali BDT’ye göre daha fazladır.
  • Psikoterapi ile kendinize ve yaşadıklarınıza dair bir farkındalık yaşarsınız ve bu size güçlü hissettirir. Sadece ilaç tedavisinde ise bir farkındalık oluşmaz.

Yazar: Psikolojik Danışman Yusuf BAYALAN

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir