Ana Sayfa / Genel / Hipnoz nedir?

Hipnoz nedir?

Yunanca uyku anlamına gelen hipnoz, bir kimsenin başka biri tarafından yapay bir biçimde uyutulması ve onun telkinlerinin altında bulunması durumudur. Yani bir insanın başka bir insanın duygu,düşünce ve algılarını kontrol edebilmesi durumuna hipnoz denmektedir. Çeşitli amaçlar için kullanılabilen hipnoz,birbirini izleyen kendi içinde üç dönemden oluşmaktadır. İlk dönem uyuklama dönemidir. Bu durumda hipnotize edilen birey uykuya çok ihtiyacı olan ve göz kapaklarını açmakta güçlük geçen insanın özelliklerini gösterir. İkinci dönem, tabii uyku görünümünde olunan dönemdir. Son dönem ise dış dünya ile bağlantının büyük oranda kesildiği dönemdir.

Hipnoz Nasıl Yapılır ?

Bilimsel anlamda bakacak olursak Psikolog Mesmer ile başlayan hipnoz, günümüzde birden çok teknikle sağlanabilmektedir. Sözlü telkin, keskin koku,kişiden kişiye değişen uyku yaratıcı bölgelere basma, görme dikkatini parlak bir cisim etrafında yoğunlaştırma, el hareketleri vb. metotlarla hipnoz sağlanabilmektedir.

Hipnoz bütün bireylerde yapılabilen bir durum değildir.Hipnoz olabilmenin temel koşulu, kişinin kendi isteğiyle telkine razı olması ve kendini karşısındaki kişinin etkisine bırakmasıdır. Enerjik ve araştırmacı insanlarda hipnoz hali zor sağlanırken hayal gücü yüksek ve telkine yatkın insanlar çok kolay bir şekilde hipnoz sağlanabilmektedir.

Hipnoz halindeki kişi, uykuya benzer bir bilinç gösterir. Fakat EEG ile yapılan deneylerde hipnozun gerçek uykudan farklı olduğu anlaşılmıştır. Hipnoz halinde birey,kendisini hipnotize eden kişinin telkinlerini alır ve emirlerini yerine getirir. Ancak,bireye, normal hayatta yaptırılamayan faaliyetlerin hipnoz halinde yaptırılması da aynı şekilde mümkün değildir.

Hipnoz durumundayken bireyin kişiliğinin değişmesi söz konusu değildir. Bu nedenle hipnotize edilen bireyin fiziksel gücünde,bellek ve zeka düzeyinde değişiklik yapılamaz. Hipnoz etkisi altında yapılan telkinlerde, bireyin motivasyonunda ve dikkatinde değişmeler sağlanabilir. Bu yolla, bireylerin geçmiş yaşantıları ile ilgili bilgilerinin arttığı söylenir. Fakat geçmişte hiç hatırlayamadığı şeyleri hipnoz etkisindeyken hatırladığını söyleyenlerin çoğunda bu hatırlamalar eksiktir ve yanlışlarla doludur. Kişi, hipnozu yapanın telkinine uymak için böyle bir yola başvurur.

Hipnoz Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Hipnoz etkisi altında,acı duyumunun azaltılabildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle hipnoz, ilaçla uyuşturmanın sakıncalı olduğu bazı ameliyatlarda,doğumlarda ve ameliyat sonrası ağrılı pansumanlarda, bağımlılıkların ortadan kaldırılmasında düşük bir seviyede de olsa kullanılabilmektedir. Daha çok ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan hipnoz, günümüzde yerli yersiz birçok alanda kullanılmaktadır. Bu, hipnoza olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır. Hipnozu yapan kişinin bunun eğitimini almış, yeterli ve güvenilir bir kişi olması gerekmektedir. Ayrıca, her akıl hastalığına hipnoz uygulanmaz. Hipnozun kötü insanlar tarafından kötü amaçla kullanılabileceği göz önünde bulundurularak dikkatli olmak gerekmektedir.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir