Ana Sayfa / Genel / Evlilik Terapisti Kimdir ve Ne Yapar?

Evlilik Terapisti Kimdir ve Ne Yapar?

Bu yazıda “Evlilik terapisti kimdir?” sorusunun cevabını kısaca vermeye çalışacağım. Bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü ilişkilerinde problem yaşayan insanlar bu sorunlarına çözüm olabilecek veya kendilerine yol gösterebilecek bir uzman terapist aradıklarında karşılarına farklı unvanlar çıkmaktadır. Bu durum zaman zaman kafa karışıklığına neden olmaktadır.

Evlilik Terapisti kimdir?

Evlilik terapisti ruh sağlığı alanında çalışan ve özellikle evlilik ve aile danışmanlığı alanında standart bir eğitimden geçmiş kişilere yapılan bir tanımlamadır. Evlilik terapistleri eğitimleri doğrultusunda farklı türdeki psikolojik sorun alanlarında da çalışabildikleri gibi, genelde ilişkilerinde problem yaşayan bireylerle çalışan kişilerdir.

Evlilik Terapisti ve Evlilik Danışmanı Farklı Uzmanlar mı?

Evlilik terapisti ve evlilik danışmanı kavramları, birbirine yakın anlamlara sahiptir. Ancak ayırt edilmesi açısından aradaki nüansı şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Evlilik veya aile danışmanlığı süreci kronik psikolojik problemleri olmayan, karar alma süreçlerinde, aile içi ilişkilerde iletişim problemleri yaşayan, ailenin belli geçiş dönemlerinde (evlenme, çocuk sahibi olma, ergenlik döneminde bir çocuğa sahip olma, çocukların evden ayrılması, çocuk kaybı veya boşanma dönemleri gibi) stres ve çatışma yaşayan ailelerle çalışılan bir süreçtir. Bu süreçte ailelere aile içi problemlerini çözmeleri için rehberlik yapılarak problemlerini çözmelerine yardımcı olmaya çalışır evlilik danışmanı / aile danışmanı.
  • Evlilik terapisi süreci ise yukarıda anlatılanları kapsadığı gibi, daha derin problemlerin, örneğin ailedeki bireylerin sahip oldukları kişilik problemleri veya daha derin patolojilere sahip aile yapılarının sağaltımını da içerebilmektedir.

Evlilik Terapisti ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Evlilik terapisti genel olarak ilişki terapisi, ilişki danışmanlığı alanında çalışan ve evli veya evli olmayan çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları problemlere çözüm bulmaya, sorun yaşayan ailelere rehberlik yapmaya çalışan kişi olarak tanımlanabilir.

Psikolog ise psikoloji bölümü mezunu kişilerin almış olduğu bir unvandır. Psikolog ruh sağlığı uygulamaları alanında eğitim almış kişidir. Evlilik veya aile terapisi alanı özellikle ilişki terapisi alanında çalışmak isteyenlerin sonradan almış oldukları standart eğitimler sonrası yapılan tanımlamadır. Yani evlilik terapisti olabilmek için yükseköğretim düzeyinde ruh sağlığı alanında eğitim aldıktan sonra (psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri gibi) evlilik ve aile danışmanlığı alanında eğitim almak gerekir. Bu eğitim yüksek lisans/doktora olabileceği gibi, evlilik terapisi / çift terapisi alanında içeriğe sahip bir psikoterapi ekolünün eğitimini almak da olabilir.

Evlilik Terapisti Çiftlere Nasıl Yardımcı Olur?

Evlilik terapisi sürecine başvuran insanların en çok merak ettikleri sorudur, karşılarındaki uzmanın nasıl bir yöntem uygulayacağı ve uygulayacağı bu yöntemin onların genel ilişki problemlerine çözüm olup olmayacağı sorusu. Bu sorunun cevabını çok kısaca şu şekilde verebiliriz:

Evlilik terapisti ilişkilerde yaşanan problemlerin muhtemel nedenleri ve çözüm yolları hakkında bilgi sahibi olan kişidir. Ancak her çift psikoterapi sürecinde kendi öznel problemleri üzerinden değerlendirilir. Yani her ailenin, her çiftin sorunu benzer olsa da farklı kökenlere, dinamiklere sahiptir. Ayrıca ilişki problemlerinin çözümüne her birey başkalarından daha farklı düzeyde katkıda bulunabilir. Bu nedenle evlilik terapisti her çifti özel olarak kabul eder ve her seferinde, bir başka çiftin yaşam hikâyesine benzese de, farklı bir yaşam hikâyesi ile karşı karşıya olduğunu bilerek çiftleri dinler.

Büyülü bir değneği yoktur evlilik terapistinin. Çiftlere sorunlarının çözümünde belli teknikler öğretir zaman zaman. Onların yaşam hikâyelerine dâhil olur. İlişkideki haklıyı haksızı bulmaya çalışmaz. Tam tersine birbirlerini durmadan suçlayan ve kendisinin haklı olduğunu karşısındakilere ispat etmeye çalışan çiftlere bunun bir çözüm olmadığını göstermeye çalışır. Yani evlilik terapisti, çiftlerde bir farkındalık oluşturmaya çalışır.Bu anlattıklarım televizyonlarda, belli programlarda kimin haklı kimin haksız olduğunu bulmaya çalışan, erkeğin nasıl kadının nasıl davranması gerektiğini empoze etmeye çalışan bazı uzmanların (!) yaptığından farklı olsa da, evlilik terapisi genel anlamda böyle bir şey.

Bu yazı Evlilik Terapisti Kadir Burak SALİMOĞLU tarafında yazıldı.

Ankara’da evlilik terapisi desteği almak istiyorsanız, 0530 885 8145numaralı telefondan kendisine ulaşabilirsiniz. Ayrıntılar için Evlilik Terapisti Ankara linkine tıklayabilir ve iliskiterapisi.com sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir