Ana Sayfa / Genel / EMDR Terapisi Nedir?

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR, Türkçe karşılığı olarak göz hareketleri ile duyarsızlaşma ve yeniden işlemedir. Beynimiz bazı travmalarla karşılaştığında bunlar beynimizde işlenmeden kalabiliyor. EMDR yöntemi beyinde işlemeyi sağlıyor. Bu yöntem aslında tesadüfen bulunan yöntemlerden biridir. Bir terapist tarafından, sıkıntılı bir olayı düşündüğünde bir süre sonra o sıkıntısının geçtiğini fark ediyor ve onun üzerine düşünmeye başlıyor. Nasıl geçtiğini düşündüğünde ise önünden hızlı geçen bir araç sebebiyle hızlı göz hareketleri yaptığını fark ediyor. Dolayısıyla bunun sıkıntıyı gidermekte işe yarayabileceğini düşünüyor ve bunun üzerine çalışıyor. EMDR de bu tarz bir yöntemdir. Kişiye çift taraflı duyumlar verilir ve göz hareketleri ile gerçekleştirilir. Sesli uyaran veya dokunmayla yapılabilir. Türkiye’de uygulanması 1999 Marmara depreminden sonra gerçekleşmiştir. Depreme bağlı olarak travmatik yaşantıların fazlalığı sebebiyle ilk olarak o zamanlar uygulanıyor. Tedavi metodu olarak hem psikodinamik terapinin hem bilişsel-davranışçı terapinin yöntemlerini kullanmaktadır. Dolayısıyla bu terapiler konusunda eğitimi olan ve bu terapileri uygulama becerileri olan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu kişiler arasında psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman yer alabilir. EMDR eğitimini almış ve bu konuda tecrübesi olan uzmanlar tarafından uygulanması gereken bir terapi yöntemidir.

EMDR çözülmemiş bir travmatik olayı ele almayı sağladığı için travmatik olayın üzerimizde yaptığı etkileri ortadan kaldıran bir yöntemdir. Yani herhangi bir travmatik yaşantıya maruz kalan birinin hayatının bu durumdan ne kadar etkilendiğini düşünelim. Kişinin kendilik duygusunu da etkileyen bir yapıdadır. Örneğin cinsel travmaya maruz kalan biri buna ben izim verdim gibi bir takım duygulara da kapılabilirler. Yani bu durumundan benlik saygısı olumsuz yönde etkilenmektedir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır ?

EMDR seansında öncelikle oturma düzeni diğer terapi yöntemlerine göre farklıdır. Hasta oturur ve terapist ise hastanın sağ çaprazına oturur. Yani göz hareketlerini rahatça uygulayabilecek bir şekildedir. Kişiye öncelikle güvenli bir yer oluşturuluyor. Kişinin kendini güvende hissetmesi son derece önemlidir. Daha sonrasında kişi için travmatik yaşantı konuşulup üzerine kendisi için en rahatsız eden tarafı belirlenir. Bu daha çok o kişi için beyinde donmuş resim gibidir.Sürekli hatırlanan bir şeydir. Bu resim üzerinde çalışılarak duyarsızlaşma yapılıyor. Bazen bu an çalışılırken başka anılar da ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla bilgi işlemeye başlıyor. Bunu ifade ediyor ve kişiye bunun yarattığı olumsuz biliş saptanıyor. Yani ben yetersizim gibi düşünceler ortaya çıkıyor. Bu olumsuz düşüncenin yerine koymak istediği olumlu biliş belirleniyor. Nasıl olmasını isterdin gibi sorularla belirlenir. Kişinin zihnindeki resim üzerine çalışılmaya başlanıyor. Kişinin olumlu bilişi yükseltilmeye başlanıyor. Tamamlandıktan sonra bunun bedende yarattığı belirtiler üzerine çalışıyor. Daha sonra da gevşeme egzersizleri ile seans tamamlanıyor.

EMDR Terapisi ne kadar sürer ?

EMDR seansı 90 dakika sürmektedir. 8 aşamadan oluşmaktadır. İlk 7 aşama terapi sırasında olur ve son aşama ise izleme şeklindedir. Tabii ki bazı travmalar tek seans ile çözülebilmektedir. Yani tamamen kişinin durumu EMDR terapisinin süresini belirlemektedir. Bazen basit travmalar dahi başka sonuçlar doğurabilir ya da eski travmaları hatırlatabilir. Bu yüzden kişiye bağlı bir süre belirlenecektir.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir