Ana Sayfa / Genel / Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Çoklu kişilik bozukluğu olarak da bilinen bu rahatsızlıkta birbiri arasında geçişlerle davranışları kontrol altına alan iki ya da daha fazla kimlik ile şekillenen bozukluktur. Bu rahatsızlıkta bireyin gerçek ismini taşıyan kimlik ev sahibi kimlik olarak adlandırılmaktadır. Diğer kimlikler ise cinsiyet, yaş, sağ-sol el kullanma, el yazısı, cinsel yönelim, gözlük numarası, konuşulan yabancı dil gibi şaşırtıcı farklılıklar gösterebilmektedir. Yani bir öteki kimlik kaygısız, neşeli ve cinsel açıdan kışkırtıcı olabilirken diğer kimlik tam tersi ciddi, sakin olabilmektedir. Ev sahibi kimlikte bastırılan her türlü davranış, öteki kimliklerde rahatlıkla ve özgür bir şekilde sergilenebilmektedir. Dissosiyatif kimlik bozukluğunda çocuk ya da karşı cinsin rollerini sergileme çok yaygın bir biçimde görülmektedir. Dissosiyatif kimlik bozukluğu daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi cinsel taciz ve benzeri olaylarla kişinin travma yaşaması olarak görülmektedir.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu nedenleri

Dissosiyatif kimlik bozukluğunun en önemli nedeni, çocukluk çağı ruhsal travmaları olarak görülmektedir.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu belirtileri

Çevresine dair her türlü algılama biçiminde ve ilişki kurmasında birden fazla kişilik özellikleri göstermesi en önemli belirtisidir. İki kişiliğin yaptıklarını denetimini tekrarlı bir şekilde ele geçirmesi. Bazı durumlarda ise unutma görülebilmektedir. Fakat bu unutma sıradan bir unutma değil aksine kişi için önemli kişisel bilgilerin hatırlanamaması durumu görülebilmektedir. Tüm bu belirtilerin dışında kesin bir tanı koyabilmek için kişiyle görüşme yapılmalı ve tutarsız davranışları üzerine odaklanılmalıdır. Aynı zamanda kişiye yakın bireylerle görüşme yapılabilir ve bilgi alınabilmektedir.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu tedavisi

Bu bozukluğun etkili olarak tek tedavisi, kişilik durumlarını tanıyıp kabullenen, bunların benlikten ayrılmasına sebep olan ruhsal süreçleri tersine çevirmeyi hedefleyen ve yaşanan travma üzerinde çalışılan bir psikoterapi uygulanmasıdır. Psikoterapi dışında kişiye fayda sağlayacak bir ilaç ise henüz bulunamamıştır.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir