Ana Sayfa / Genel / Dindar Psikolog Arayışının Anlamı

Dindar Psikolog Arayışının Anlamı

Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık, insanın kendiyle, dünyayla, diğer insanlarla ve Allah’la ilişkisinin ele alınabileceği bir yardım sürecidir. Hal böyle olunca, pek çok dindar insan, psikolojik destek sürecine mesafeli bir tutum sergiliyor. Belki bir dahiliye doktoruna ihtiyacı olduğunda, doktorun dini inancını umursamazken, psikolog veya psikiyatrist arayışında, dini hassasiyetleri önemsiyor. Bu yüzden, “dindar psikolog”, “dindar psikolog arıyorum”, “muhafazakar psikolog arıyorum” gibi kalıplarla internet arama motorlarında arama yapıyorlar.

Kişisel blogumda daha önce kaleme aldığım dindar psikolog odaklı bir yazı dolayısıyla bana ulaşan insanlar oluyor. Neden bir dindar psikolog arayışında olduklarını sorduğumda, her zaman net cevaplar alamıyorum. Ancak genel olarak insanların bazı endişeler taşıdıklarını görebiliyorum.

Dindar Psikolog Neden Aranıyor?

  • Yazıya konu olan insanlar, psikolojik yardım sürecini daha çok, “bilen birinin”, “bilmeyen birine” bir yardım süreci olarak algılıyorlar. Dolayısıyla da psikolojik yardım uzmanından beklentileri de “kendilerine ne yapacaklarını söylemesi” oluyor. Hal böyle olunca, kendilerine verilecek öneriler, hayatla ilişkilerini şekillendiren dinlerine aykırı olursa bir çelişki ile karşı karşıya kalacaklar. Bu durumu yaşamaktansa dindar psikologla görüşmek ve kendi dinlerine uygun bir öneri almak daha makul geliyor.
  • Dindar psikolog arayışında olanların önemli bir kısmını, dini takıntıları (obsesyonları) olan insanlar oluşturuyor diye düşünüyorum. Bu durumda da, dinden haberi olmayan birileriyle dini meselelerini konuşmak istemiyor olabilirler.
  • Psikolojik yardım camiasına ve o camianın kendilerine bakışına dair bir algı da dindar psikolojik yardım uzmanı arayışını etkiliyor diye düşünüyorum. Pek çok kişinin, psikologları genel olarak dinden uzaktan insanlar olarak, psikolojiyi de din dışı (en azından İslam dışı) bir alan olarak algıladığını biliyorum. Bu durumda “anlaşılmamışlık” duygusuyla bir yardım arayışına neden başlasın ki bir insan. Bu durum, kısmen yardım arayan kişilerin eksik bilgisiyle alakalı olabileceği gibi kısmen de psikoloji camiasında yer alan uzmanların tutumlarıyla ilgili olabilir. Bir mesai arkadaşımın, başörtüsü takanları aşağıladığına (birebir konuşmalarımızda), ibadete bir obsesyon olarak baktığına ben şahit oldum. Böyle bakınca da, insanların endişelerinde haklılık payı olduğunu düşünüyorum.
  • Belki de çok kurcalamamak gerekiyor. İnsanlar anlaşılmak istiyorlar ve onları ancak, kendi dinlerinden birinin anlayabileceğini düşünüyorlar.

Dindar Psikolog Arayışının Riskleri

Evet, insanın kendini anlayacağına inandığı bir uzman arayışında olması son derece normla görülebilir. Ancak bu durumun da, bazı riskleri içerisinde barındırdığını düşünüyorum:

  • Her şeyden evvel, birileri bu hassasiyetleri kullanma eğilimi taşıyor olabilir. Din alimliği ile psikolojik yardım uzmanı arasındaki farkı göz ardı eden bir uzman danışanına zarar verebilir.
  • Bir psikolog meseleye dini açıdan bakabilir belki, ama herhangi bir konuda fetva verme hakkına sahip olamaz. Ancak pek çok danışanın, sorunuyla ilgili bir fetva arayışında olabileceğini söyleyebilirim.
  • Uzmanın dindar oluşu uzmanlığının önüne geçmemeli. Bir danışan bir hocayla değil de bir psikologla görüştüğünü unutmamalı. Çünkü psikolojik yardımın temel hedeflerinden biri, danışanların güçlü bir kendilik oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Ancak hoca-cemaat ilişkisi bunun oluşumuna engel olabilir.

Yazıyla ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum. Muhabbetle kalın.

Yazar: Psikolojik Danışman Yusuf BAYALAN

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir