Ana Sayfa / Genel / Çocuklarda Söz Dinlememe

Çocuklarda Söz Dinlememe

Çocuklarda söz dinlememekten ziyade sınırlarını koyamayan, disiplinsiz, kuralları olmayan anne ve babalar demek daha doğru olacaktır. Bu durumda çocuğa odaklanmaktan ziyade ailenin tutumunun ön planda olduğunu bilmenizde yarar vardır. Genelde aile içerisinde çoğu kişide benzer durumlar meydana gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, “Çocuk okuldan eve gelir ellerini yıkamadan televizyon karşısına geçer. Annesi çocuğu uyardığında çocuk geçiştirir ve tartışma başlar.” Bu gibi durumlarda sözlü tartışmalardan ziyade kuralları kesin olarak uygulamak çok önemlidir. Eğer bir davranış gerçekleşmiyorsa kurallara bağlı kalınız elinden bir hakkı alınmalıdır. Elini yıkamayan ve bunu geçiştiren bir çocuk için o an televizyon kapatılmalıdır. Aileler olarak tutarlı davranırsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Çocuklarda söz dinlememe ve inatçılık gibi şeylerin doğal bir süreç olduğunu bilmemiz gerekiyor. İnatlaşmayan çocuklar hemen hemen yok gibidir. Zeki ve bilişsel aktiviteleri yerinde olan çocuklar kurallara tepki vereceklerdir. Daha önceki konumuzda belirttiğimiz “çocuklarda 2 yaş sendromu” bunun için ilk gelişme dönemi olarak görülebilir. Bunun sebeplerini detaylı olarak o konumuzda anlatmıştık. Tabii ki burada kuralları yeni öğrendiği için tepki veriyor. Kuralları öğrendikten sonra da tepki vermesi gayet doğal karşılanmalıdır. Burada önemli olan anne ve babaların bu sürecin geçici olduğunu, bu sürecin kolay ya da zor geçmesinin sizlerin tutumuna bağlı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bu süreçte ailenin yapması gerekenler:

Öncelikle çocukların huzurlu ve sakin olabilmeleri için kurallara ihtiyacı vardır. Özellikle çalışan anne ve babalar çocuklarının söz dinlememe ve inatçılık gibi davranışlarının sona ermesi için çocuğun istediği şeyleri yapmakta bu süreci zorlaştırmaktadırlar. Bu konuda ailenin kurallara bağlı kalması ve yapılan davranışlarda tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Annenin evet dediğine baba hayır dememeli veya tam tersi şekilde davranılmamalıdır.

Çocuğunuzun ani krizler yaşaması özellikle bunu dışarıda başkalarının yanında yapması durumunda ailenin çocuğun sakinleşmesi adına onunla ilgilenmediğini göstermesi gerekiyor. Normalde sosyal ortamlarda çocuğa müdahaleleri önermesek de şiddeti fazla olan bir durumla karşılaştığınız zaman onu sakinleşmesi adına başka bir odaya almayı deneyin. Fakat genel olarak çocuğa sosyal ortamlarda müdahale etmeyin, onunla ilgilenmediğiniz gösterin. Eve döndüğünüz zaman konuyla ilgili konuşmayı deneyin.

Önleme davranışlarıyla ilgili olarak sosyal bir ortama girilmeden önce çocuğunuzu uyarın ve “Senin diğer insanların yanında bu şekilde davranman beni çok üzüyor.” şeklinde önceden belirterek davranışın yapılma sıklığını kesinlikle azaltabilirsiniz.

Yine önlemeyle ilgili fakat davranıştan sonra yapılması gereken diğer bir durum ise ona ceza vermektense bir hakkını elinden alınız.” Bugün bu şekilde davrandığın için bugünkü televizyon şu hakkını kaybettin.” gibi şeylerle ceza vermektense hakkını elinden almak daha pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Yazar: Ozan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir