Ana Sayfa / Genel / Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Konusunda Aileler Neler Yapabilir?

Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Konusunda Aileler Neler Yapabilir?

Anksiyete, tehlikeli bir durum ile karşılaşıldığında kişinin verdiği doğal bir tepkidir. Kişi güvenli bir duruma geçmek için tepki vermektedir. Örneğin bir ormanda yürüyüş yaptığınızı ve karşınıza vahşi bir hayvanın çıktığını düşünelim. Bu durumdan kurtulmak için bedeniniz, adrenalin pompalayarak tehlikeden kaçmanız için size işaret vermektedir. İnsanın varlığını sürdürebilmesi için tehlikede olduğunun farkında olması gerekmekte ve kaygı durumunun oluşması o durumdan kurtulmak için önem taşımaktadır. Ancak kişinin nedensiz bir şekilde kaygı hissetmesi durumunda, anksiyete bozukluğunun varlığından söz edebiliriz.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da günlük hayattaki çeşitli yaşam olaylarından dolayı endişe duyabilir. Çocuğunuzun çeşitli olaylara karşı endişe duyması onun doğal büyüme aşamalarının bir parçası olarak kabul edilmektedir. Örneğin çocuğunuz, okulun ilk günlerinde endişe duyabilir ve okula gitmek istemeyebilir. Ancak bu durumu zamanla atlatır ve okul yaşamına adapte olur. Ancak çocuğunuzun duyduğu kaygı, onun hayatını ciddi anlamda etkiliyorsa ve normalde yaptığı şeyleri yapamaz duruma geliyorsa, burada anksiyete yani kaygı durumundan söz edilebilmektedir.

Çocuklarda anksiyete belirtileri nelerdir?

Küçük yaştaki çocuklar ancak kısıtlı kaynaklar ile kaygılarını ifade edebilmektedir. Bu durum da ebeveynlerin, çocuklarının ne hissettiğini anlamasında zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle küçük yaştaki çocuklar anksiyete belirtilerini kısıtlı kaynaklarla gösterebilmektedir.

  • Alt ıslatma.
  • Gece uyanma.
  • Kötü rüyalar görme.
  • Gece uykuya dalmakta güçlük.
  • Ağlama hali ve sinirlilik.

Büyük çocuklarda ise aşağıda sayılanlar anksiyete belirtilerini oluşturmaktadır:

Dikkat toplamada güçlük.

Öfke patlamaları.

Geleceğe dair umutsuzluk.

Günlük aktiviteleri isteksiz yapmaları ya da hiç yapmak istememeleri(örneğin okula gitme konusundaki isteksizlik).

Uyku ve yeme düzeninde değişiklikler.

Okuldaki performansta düşüklük yaşanması.

Baş ağrısı gibi semptomlar

Çocuklarda anksiyete neden oluşmaktadır?

Çocuklarda yaşanan anksiyetenin nedeni olarak biyolojik, psikolojik ve çevresel olmak üzere birçok faktör sayılabilmektedir.

Aile içinde yaşanan çeşitli kavgalar ve zorluklar, çocuğun güvensiz hissetmesine ve bunla beraber kaygı duyması.

Cinsel veya psikolojik anlamda istismarın olması.

Yakın birisinin kaybı, araba kazası, doğal felaketler gibi travmatik olaylar.

Okul değişimi veya çocuğun yeni bir ortama adapte olmaya çalışması.

Okul yaşantısında zorbalık görmesi.

Aileler anksiyete problemi olan çocuğuna nasıl yaklaşmalıdır?

Hepsinden önce çocuğunuzun duygularıyla ve kaygı duyduğu olaylar üzerine konuşabilmek önem taşımaktadır. Çocuğunuzu anladığınızı göstermeniz, onu rahatlatacak ve anlaşıldığı hissinin oluşmasını sağlayacaktır. Örneğin çocuğunuzun okuldan endişeli ve mutsuz bir şekilde geldiğini düşünelim. Bu durumda çocuğunuza empatik yaklaşmanız ve duygularını yansıtıcı cümleler kullanmanız önem taşımaktadır. “Evet şu an endişeli ve mutsuz görünüyorsun. Bunu görebiliyorum.” gibi basit bir cümle bile onun yanında olduğunuzu ve kendisini anlayan birileri olduğunu gösterebilecek önemli bir detay olarak yer alabilmektedir. Çocuğunuz konuşmak istemese bile, onu rahatlatıcı ve yargılamayan birilerinin olması hoşuna gidecektir.

Çocuğunuzun okulundaki öğretmenleri ile irtibat halinde kalmanız ve onların gözlemlerini sormanız önem taşımaktadır. Güvenli ortamı ev olan bir çocuk için, anksiyete belirtilerinin okulda yaşanması olası bir durum olarak gözükebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra alanında uzman birisi tarafından alınan psikoterapi, çocuğunuzun kaygılarından arınmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Çocuğunuz için anksiyete, ileriki yaşantısında daha başka sorunlarla karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle bu yaşlarda alınan psikoterapi tedavi ediciliği bakımından çok daha yüksek bir orandadır.

Çocuklarda anksiyete bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Psikoterapi çocuklardaki anksiyete tedavisi için oldukça işlevseldir. Ancak kronikleşmiş düzeydeki anksiyete için psikoterapinin yanında ilaç kullanımı da gerekmektedir. Çocuğunuzun anksiyete oluşturan düşünceler ile başa çıkabilmeyi öğrenmesi için BDT uygulanmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi ile çocuğunuz duygularına neden olan düşünceleri ve başa çıkabilme yollarını elde edebilmekte ve kaygısını oluşturan nedenlerin üstesinden gelebilmektedir. Yaşça daha küçük çocuklar için ve anksiyetenin temelinde travmaların olduğu çocuklarda ise oyun terapisi uygulanmaktadır.

Yazar: Psikolog Ahmet Can ALKAN

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir