Ana Sayfa / Genel / Çocuğun Gelişiminde Anne-Babanın Önemi Nedir?

Çocuğun Gelişiminde Anne-Babanın Önemi Nedir?

Çocuk gelişiminde en önemli tutum hiç şüphesiz birincil ihtiyaçlarını karşılayan ebeveynlere düşmektedir. Anne babaların çocuğun gelişimindeki önemini şöyle anlatalım. Kuramlar, bebeklerin kişiliğinin anne karnında gelişmeye başladığını söylemektedir. Bu olgu doğru mu? Evet doğru, anne karnındaki bebeklerin algıları hassas bir şekilde açıktır ama biz bu yazıda bir daha ileriye giderek şunu söyleyelim. Bir bebeğin kişilik gelişimi anne-baba çocuk yapmaya karar verdiği andan itibaren oluşur. Evet anne babanın etkisi biyolojik, genetik, sosyolojik ve psikolojiktir. Anne-baba çocuk yapmaya karar verdiğinde; şu renk oda takımı alalım, bebeğimizi şurada doğuralım, şu okula gitsin, şu takımı tutsun, en çok şunu sevesin bunu sevmesin vb… şeklinde uzayıp giden listelerden bir şablon çıkarır ve doğmamış çocuğu bunun için yerleştirir. En güzel anlatan atasözü hiç kuşkusuz “doğmamış çocuğa don biçmek” olur. Daha bebek doğmadan kalıplara sokuluyorken bir de gelişimsel dönemlerinde o çocuğun hayatını etkileyecek bazı yanlışlarda bulunuyoruz.

Annenin Önemi

Annelik, dünyada yaşanan en mükemmel duygudur. Anneler aldığı tüm övgüleri, fazlasıyla hak ediyorlar. Annelik de öylesine kıymetlidir ki her kadın annelik hayali kurar ve en iyi şekilde yerine getirmek için çalışır. Anne-çocuk ilişkisinde ise önemli bazı kurallar ve metotlar vardır. Süreklilik, tutarlılık ve aynılık çocukta temel güven duygusunun özünü oluşturmaktadır. Güvenlik duygusu bebeklikte başladığı gibi anne ile bebek arasında sıkı bir bağ kurar. Yaşamın ilk yılında çocukla kurulan duygusal iletişim, çocukta güven ya da güvensizlik duygularının oluşumuna neden olmaktadır. Bu dönemde bebeğin temel görevi, güvenmeyi öğrenmektir. Erikson’un kuramına göre, bu dönemde bebek, kurduğu güvenli bağlanma ile kendine ve çevresine güvenmeyi öğrenir. Kurulan güvensiz bağ ve yetersiz anne temasında ise kendisine ve çevresine güvenme zorluğu yaşar. Bu da bebeğin, ileride çevresi ile kuracağı ilişkilerin temelini belirlemektedir. Bebek için anne dünyanın tamamıdır ve kendinden bir parçadır. Anne gülümsedikçe bebek de gülümser ve böylece güvenli bağlanmanın ilk temelleri atılmış olur. Bu konuda yapılan araştırmalarda bebeklere anne sesi dahil olmak üzere farklı sesler dinletilir ve bebeğin tepkisi merak edilmektedir. Anne sesini duyan 5 aylık bebek o tarafa doğru yönelme ve hareketlenme görülmektedir. Bebekteki bu temel duyguyu doyuran anneler, çocuklarının kendilerine güvenen bireyler olmasına zemin hazırlıyor demektir.

Babanın Önemi

Sosyal yaşam kavramını geliştiriyor: Çocuklar baba ile birlikte kurallara uymayı, paylaşmayı ve problem çözmeyi ve sosyal yaşamı öğreniyor. Anne-çocuk ilişkisinde baba, yani üçüncü kişinin eklenmesi, çocuğun zihninde “başkaları” ve “sosyal yaşam” kavramlarını geliştiriyor. Çocuk, ilk paylaşma örneği olarak annesini baba ile paylaşmayı öğreniyor. Freud’un ele aldığı Oedipus ve Elektra Kompleksi sorunsuz bir şekilde atlatılıyor ve çocuğun gelişimi sağlık bir şekilde devam ediyor. Çocuk babanın varlığını fark etmesiyle birlikte annesinin başkalarıyla da ilişki içerisinde olduğunu kavrıyor.

Öz güvenini geliştiriyor: Babasıyla iyi ilişkileri olan çocuklar yüksek özgüven sahibi ve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler oluyorlar. Babanın sevgisini ve desteğini hissetmek çocuğun kendine ve yapabileceklerine olan güvenini arttırmakta. Babalar çocuklarının gözünde daha güçlü ve daha akıllıdırlar. Bu nedenle daha çok saygı uyandırırlar. Babanın çocuğunu manevi olarak destekleyecek olması ve babanın gücü, çocukta “ben başarabilirim” duygusunu yaratıyor. Çocuklar, arkasında birilerinin olduğunu bildiği zaman girişimciliğini arttırmaktadır.

Kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor: Babayla iyi bir ilişki, sağlam bir ruh sağlığının da tamamlayıcısı oluyor. Babayla iyi iletişimin hem çocuklukta hem de yetişkinlikte; ruhsal sorunlara ve sıkıntılara karşı, ruh sağlığı üzerinde koruyucu etkisi bulunuyor. Babanın sevgisi ve verdiği güven, psikolojik olarak çocuğun kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor. Bu da hayatın içerisinde karşılaştığı stresörlerle daha iyi mücadele edebilmesine katkıda bulunuyor. Hayattaki en değerli şeylerden biri; yaşadığınız bir olumsuzluk karşısında, ebeveynlerinizden duyacağınız “biz yanındayız” cümlesidir.

Ortak Anne Baba Tutumları

# Her İstediğini Yapmayın

Yapılan en büyük yanlış çocuğun her isteğini yerine girmeye çalışmaktır. Emin olun çocuğunuzun tembel birisi olmasına zorlarsınız. Benim olmadı onun olsun, ben giymedim o giysin mantığı son derece yanlış bir tutumdur. Maddi imkanlarınızı zorlayarak aldığınız istekler sizin o çocuk için beklentiye girmenize de neden olur. Her dediğini yapıyoruz o başarılı olsun, en iyisini alıyoruz en iyisi olsun, ben çok değer veriyorum en çok beni sevsin düşüncelerine girebilirsiniz ve bu durumum sizi de çocuğu da rahatsız eder.

# Çocuğunuzu Özgür Bırakın

Çocuğunuzu dışarıdan kısıtlamayın. En çok duyduğumuz sözlerden birisi “ortam kötü” veya “ sana değil ortama güvenmiyoruz.” Çocuğunuza dışarıyı kötüymüş, orada çok kötü şeyler oluyormuş havası vermeyin. Anne-baba çocuğunu koruyup kollamak ister fakat bunun da aşırısı çocuğunuzu ailesine bağımlı birisine dönüştürür. Asosyal diye tabir edilen kişiye dönüşmesine yol açabilirsiniz.

# Siz Arkadaşı Değil, Ebeveynisiniz

Çocuklarınızla arkadaş olmayın. Siz onun arkadaşı değil anne-babasısınız. Çocuğunuz, ona yol gösterecek bir rehbere, akıl danışacak bir bireye ve bir otoriteye ihtiyaç duyarlar. Hem arkadaş hem anne-baba olunmaz mı diye sorarsanız? Olunmaz… Bu kez çocuk “bu şimdi kim” diyerek rol karmaşası yaşayabilir .

Yazar: Mehmet Tarık ÇAY

Bu da Var

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Ev ortamında nasıl kendinizi geliştireceğinizi öğrenmek ister misiniz? Herkesin özel kurslara, kişisel gelişim merkezlerine gidebilme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir