Ana Sayfa / Genel / Borderline (Sınır) Kişilik Bozukluğu

Borderline (Sınır) Kişilik Bozukluğu

Sınır kişilik bozukluğu yaşayan bireyler, insanlarla iletişimlerinde ve duygu durumlarında dengesiz davranışlar göstermektedirler. Duyguları arası değişimleri çok ani ve hızlıdır. Duygulanımdaki dengesizlik tutarsız benlik imgeleriyle birleşince kişilerarası ilişkilerde tutarsızlıklar görülmektedir. Bunun dışına yalnız başına kalmaktan ve diğer insanların kendilerini küçük görmelerinden oldukça korkarlar. Pişman olmak yerine genelde kendilerini daha değersiz görürler, nefret edilen biriymiş gibi algıları oluşur.

Sınır (Borderline) Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Yalnız kalmaktan korktukları için başkalarının kendilerini terk etmemesi için değişik çabalar gösterirler. Diğer insanlarla iletişimlerinde ya gözlerinde çok büyütürler ya da yerin dibine sokarlar. Bu ikisi arasında ruh halleri gidip gelebilir. Kimlik karmaşası yaşayabilirler. Yani tutarsız bir şekilde benlik algı biçimleri vardır. Bazı davranış biçimleriyle kendilerine aşırı zarar verebilirler. Bunlar kötü madde kullanımı, dikkatsi araba sürme, sürekli yemek yeme davranışı gibi. Kendilerine zarar vermenin dışında intihar girişimleri olabilir veya kendine kıyım görülebilir. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiler kendilerini sürekli boşlukta hissederler. Duygu hallerinde sürekli değişim görüldüğü için öfkesine uygun davranamaz ve kendilerini sık sık başkalarıyla kavga halinde bulabilirler. Geçici de olsa paranoid düşünce olabilir.

Bu kişilik bozukluğuna sınır isminin verilmesinin nedenlerinden biri de bireyde ani duygu durum değişikliği görülmesidir. Mesela kişi aşırı şekilde mutluyken bir anda depresif ruh haline geçebilir. Ya da kişide bir anda yalnızlık duygusu hakim olabilir ve bu duyguyu bastırmak için bir takım yollara başvurabilir. Bu sınırın bir tarafında nevrotik, diğer tarafını ise psikotik olarak düşünebiliriz. Bunların ortasında ise bu iki taraftan birine geçmeye hazır bir olan kişi vardır. Kişi normal hayat tarzına devam ederken birden nevrotik belirtiler ya da psikotik belirtiler gösterebilirler. Bu yüzden bu rahatsızlığa sınırda kişilik bozukluğu denilmektedir.

Sınır (Borderline) Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Genelde bu bozukluğa sahip olan bireyler gerekli olan bireysel terapiyi kabul etmedikleri için tedavi süresi uzamaktadır. Zaten kabul etseler dahi bir süre sonra tedaviyi yarım bırakabilirler daha sonra tekrar gelme davranışı gösterebilirler. Bu yüzden tedavisinde sabırlı olunmalıdır. İlaçla tedavi ve grup terapisi faydalı olacağı düşünülmektedir. Kişi düzelmeyi ne kadar fazla isterse o oranda hızlı bir değişim görülecektir.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir