Ana Sayfa / Genel / Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı kişilik bozukluğunda birey, aşırı ilgilenilme ihtiyacından dolayı diğer insanlara karşı kopamayan ve onların davranışlarına boyun eğen bir görüntü çizerler. Bu duruma genellikle diğer insanlardan ayrılma korkusu hakim olduğu için yaptıklarını söylemek doğru olacaktır. Kişiler kaybetmekten korktukları için uygun durumlarda dahi öfkeli ve sinir tepkilerini pek göstermemektedirler. Bu bozukluk genel olarak kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Yaşları küçük olanlarda büyüklere oranla daha göze çarpmaktadır. Kişide kronik fiziksel bir rahatsızlık varsa bu bozukluğa yatkın olabilmektedir.Bu kişiler sorumluluk almaktan kaçarlar.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Belirtileri

  • Genelde itaatkar bir yapı görüntüsü çizerler.
  • Kişilerde karamsarlık duygusu hakimdir.
  • Kendilerine güven duymazlar.
  • Liderlik durumu kendilerine kaldığında pasif duruma geçerler.
  • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.
  • Kendilerine yardımcı olan kişileri sinirlendirmemek için her şeyi yaparlar.

Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler olabilecek en kötü şeyin terk edilmek olduğunu düşünürler. Zayıf biri ve başkalarına muhtaç olduğunu düşünürler. Sevilmezse hep mutsuz olacağını düşünürler. Karar vermek için başkalarına ihtiyacı olduğunu düşünürler.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Terapi yöntemi kullanılmaktadır. Kişinin çocukken geliştirdiği anne bağlan biçimi burada önemli bir rol oynayabilmektedir. Bugünkü yaptığı davranışlara kadar geçmişte atıfta bulunarak yalnızlık duygusu terapide işlenmektedir. Kişinin sosyal becerileri biraz zayıf olduğu için bunları geliştirmek gerekmektedir. Yani nemli olan kişiyi problem çözücü hale getirmeye çalışmaktır. Problemin içerisinde kaybolmak yerine her karşısına çıkan problemde bunu nasıl çözebilirim cevabını vermesi gerekir. Bunun için de psikoterapi yöntemleri başarılı olmaktadır. Bunların dışında kişinin zihninde bazı şemalar vardır. Özellikle yetersizlik ve sevilmeme üzerine olan bu düşüncelerin değişmesi için kişinin sahip olduğu olumsuz otomatik düşünceleri değiştirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Olumsuz otomatik düşünceler değişince altındaki ara inançlar değişir ve son olarak kişinin şemaları değişmiş olur.Zaman alan bir terapi olsa da diğer kişilik bozukluklarına oranla daha faydalı geçtiğini söylemek doğru olacaktır.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir