Ana Sayfa / Genel / Anne-Baba Tutumları

Anne-Baba Tutumları

Anne ve babaların çocuk yetiştirme konusunda benimsemiş oldukları tutumları ve çocuklarına yaklaşım şekilleri çocuğun kişiliği üzerinde önemli bir etki yaratmaktadır. Şimdi bu konularda yapılan çalışmalardan hareketle anne ve baba tutumlarına ve bunların çocuk üzerindeki etkilerine bakalım.

1. Demokratik Anne-Baba Tutumu

 

Çoğu durumda çocuklarını yetiştirirken onları bağımsız bir birey olarak görürler ve çocuklarına gerçekten saygı duyan anne ve babalar demokratik tutumu benimsemişlerdir. Aile içerisinde bir karar alınacaksa anne ve baba bu konuda çocuklarına da danışmaktan çekinmezler. Fikirlerine önem verirler. Demokratik tutumla yetişen çocukların öz güveni yüksek olur. Her konuda girişken ve sosyal bireyler oldukları gözlenmiştir.

2. Otoriter Anne-Baba Tutumu

Çocukları üzerinde baskı ve hakimiyet yaratmaya çalışan anne ve baba, çocuklarının isteklerini ve düşüncelerini önemsemezler. Kendi belirledikleri kuralların karşı konulmadan yerine getirilmesini ve uygulanmasını isterler. Otoriter tutumla yetişen çocuklar pasif ve içe kapanık olurlar. Fakat bazı durumlarda da saldırgan davranışlar gösterebilirler.

3. Mükemmeliyetçi Anne-Baba Tutumu

Bu tutuma sahip olan aileler çocuklarından üst düzey başarı beklerler. Bu konuda onlara baskı yaparlar. Mükemmeliyetçi tutumla yetişen çocuklar aşırı hırslı olabileceği gibi güvensiz bir yapıları da olduğu gözlenmiştir.

4. Aşırı Koruyucu Anne-Baba Tutumu

Bu tutumu benimseyen aileler çocuklarını yetiştirirken onlara hiçbir konuda kısıtlama getirmemeye çalışırlar. Çocuklarının isteklerini her zaman yerine getirmeye gayret gösterirler. Bu tutumla yetişen çocuklar bencil ve şımarık bir kişilik yapısına sahip oldukları gözlenmiştir.

5. İlgisiz Anne-Baba Tutumu

Bu tutuma sahip aileler çocuklarını benimsemezler ve onlara karşı düşmanca bir tutum içerisine girebilirler. Bu tutumla yetişen çocuklar öz güveni düşük ve saldırganca davranış gösteren bireyler olabilmektedirler.

7. Tutarsız Anne-Baba Tutumu

Bu tutuma sahip aileler çocuklarını yetiştirirken tam bir çelişki içerisindedirler. Kimi zaman farklı bakış açılarına sahip olurken bu zamanla değişebilmektedir. Bu tutumla yetişen çocuklar da dengesiz ve tutarsız bir kişilik yapısına sahip olmaktadırlar.

Uyarı:

Çocuklara karsı gösterilen tutumlarda istikrarlı olunmalı, çocuğun istekleri makul, karşılanabilir nitelikte ise yerine getirilmeli, isteğine hayır denildiyse çocuk ne yaparsa yapsın tutum değiştirilmemelidir. Çocuk her istediğinin anında gerçekleştiremeyeceğini öğrenmelidir. Esasen her duruma uygulanabilecek herhangi bir tutum modeli yoktur. Şartlara ve kişilere göre bir takim esneklikler, farlılıklar söz konusu olabilecektir. Kimi araştırmacılar ana-baba tutumlarından çok daha önemli olarak çocuk için model teşkil eden kişilerin (oğlanlar için baba, kızlar için anne identifikasyon faktörüdür ve esas özdeşleşme onlarla olur) davranışlarının, yasam tarzlarının, kişiliklerinin önemini vurgulamaktadırlar. Bu konuda ailelerin eğitiminin önemi açıktır.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir