Ana Sayfa / Genel / Alkol Bağımlılığı Nedir?

Alkol Bağımlılığı Nedir?

Yapılan araştırmalar, alkol bağımlılığında kalıtımın büyük etkisi olduğunu göstermektedir. Bazı insanlar alkol almaya eğilimli olarak dünyaya gelmektedirler. Bireyin kişiliğinde bağımlılık özelliğinin olması bu eğilimi belirginleştirebilmektedir. Alkolün gerginliği azalttığına dair düşünce, insanları gerginlik altında kaldıkları zaman alkol almaya yöneltmektedir. Aynı rahatlığı elde etmek için her seferinde alınan alkol miktarı artmaktadır. Böylece alkol düzenli bir şekilde vücuda girmiş olur ve sürekli miktarı artmaya başlar. Çok miktarda alınan alkol sinir hücrelerine ve karaciğere çok ciddi zararlar vermektedir. Sorunlarının çoğalması kişiyi alkole karşı daha bağımlı hale getirmektedir. Alkolizm, kişinin biyolojik ve psikolojik yapısına zarar verdiği gibi aile ilişkilerini bozarak yakın çevresine de ciddi zararlar vermektedir. Alkol nedeni ile görülen kazalar ve iş gücü kaybı göz önüne alındığında toplum ekonomisine ne kadar büyük zararlar verdiği daha iyi anlaşılmaktadır.

İlaç, uyuşturucu madde, alkol gibi sigara da hem bireyin sağlığına zarar veren hem de toplum sağlığını ilgilendiren kötü bir alışkanlıktır. Sigaranın, kansere ve kanser dışında kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa neden olduğu araştırmalarda ortaya konulmuştur. Sigara dumanı, içmeyen kişiye de büyük zarar vermektedir. Özellikle küçük çocukların yanında kesinlikle sigara içilmemelidir.

Bütün problemlerin çözümü akıldan geçer. Sigara, alkol ya da uyuşturucu madde ile sorunları unutmaya kalkmak sağlığı kaybetmeye ve çözümü güç yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Önemli olan bireyin problemleri çözmeye çalışması, gücünün yetemediği yerde doğru kişiden yardım almayı bilmesidir. Birey gerginliklerini gidermek için etkili ve yararlı davranış alışkanlıkları geliştirirse alkol bağımlısı olma riskini azaltır. Spor yapmak, sanatla ilgilenmek, sosyal ilişkileri geliştirmek bireyin sağlıklı ve olumlu kişilik geliştirmesine yardım eder. Sağlıklı bir kişiliğe sahip olan insanlar alkol bağımlısı olmazlar.

Alkol Bağımlılığı Belirtilerİ

• Kişi kullandığı alkol miktarını sürekli arttırmaya çalışması
• Alkol kullanmadığı durumlarda yoksunluk belirtileri göstermesi
• Alkol kullanmak için zamanın büyük kısmını harcamak istemesi
• Alkolü bırakmak istemesine rağmen bunda çok zorlanıyor ve yapamıyorsa
• Alkolün zararlarını bildiği halde kullanmaya devam etmesi

Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Psikiyatri kliniklerinde tedavi edilmektedirler. Tedavi yöntemi hastanın alkol bağımlılığı şiddeti ve ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Hastanede uzun bir süre kalma gerektirebilir. Kişi bağımlılıktan kurtulsa dahi bir izleme dönemi mevcuttur. Alkol bağımlılığı tedavisinde kişinin ailesi önemli bir rol oynamaktadır.

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir