Ana Sayfa / Genel / 2 Yaş Sendromu Nedir?

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu,  hemen hemen bütün çocukların yaşadığı bir davranış biçimidir. 2 yaş dönemi aileler için çok zorlayıcı bir dönemdir.  2 yaş dönemi çocukların kişilik gelişimlerinin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Çocuklarda 2 yaş sendromunu bebeklikten çocukluğa geçilen bir dönem olarak düşünebiliriz. 2 yaşından önce çocukların genelde her ihtiyaçları sorgusuz bir biçimde yapılır ve çocuğun ihtiyaçları giderilir. Fakat 2 yaşından sonra belli başlı kurallar konulmaya başlanır ve çocuk için yeni bir dönem başlamış olur. Bu yüzden de çocuk bu kurallara tepki verir.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Belirtileri

2 yaş sendromunun en tipik belirtileri inatlaşmak, durmayan öfke nöbetleri, çocuğun bir kriz geçiriyor şeklinde öfkesini yansıtması, yerinde durmaması ve kurallara karşı gelmesini belirtebiliriz. Bunu sendrom yapan sebep ise anne ve babaların yanlış çocuklarına karşı olan yanlış tutumlarıdır. Eğer aileler çocukları için doğru tutumları sergileyemezlerse ve çocuğu kontrol altına alamazlarsa bu durum sendroma dönüşebilmektedir.

Bu süreçte önce yapılması gerekenler:

Evde anne ve babanın aynı dili konuşması çok önemlidir. Birinin evet dediği şeye diğeri hayır diyorsa veya çocuk yeter ki sussun diye o an kuralı ihlal etmek çocukta kuralın ne olduğunu anlamamasına neden olur. Bu yüzden sorumluluklar 2 yaşından itibaren çocuklara verilmelidir. Sorumluluklar verilirken yapabileceği güçlükteki görevler verilmelidir. Bu konularda tutarlı olmak çok önemlidir. Bu dönem de annenin psikolojisi de oldukça önemlidir. Bu yaşlarda çocuğunuzun aktif bir şekilde davranmasından aileler korkmamalılar. Çünkü hayatına ilk kez kurallar giriyor ve buna alışma süreci yaşanıyor.

Süreç anında yapılması gerekenler:

Bu durum evde, alışveriş merkezlerinde çocuğun öfke nöbetlerine aşırı aktif bir şekilde hareket etmesiyle beraber ailenin bu duruma müdahale etmemesi gerekmektedir. O an çocuğun sakinleşmesine izin verilmeli, öncelikli olarak onunla ilgilenmekten vazgeçmek çok önemlidir. Bunu yaparken de ailenin çevre ne diyecek gibi düşünmemesi ve rahat bir şekilde çocuk üzerinden dikkati çekerek “şimdi sakinleş, ağla, bittikten sonra konuşacağız” gibi cümleler söylenerek dikkati başka tarafa çekme sağlanabilir. Özellikle çocuğun bakımında önemli rolü alan herkes aynı tavrı sergilemelidir. Unutulmamalıdır ki 2 yaş dönemi ergenlikte olduğu gibi çocukların kendilerini geliştirdikleri bir dönemdir. Benmerkezci tavırlara sahiptirler ve her istediklerinin gerçekleşmesini beklerler. Bu yüzden inatlaşma en sık görülen durumdur. Ailenin bu konuda sakin kalması ve biraz önce bahsettiğimiz gibi tutarlı davranması bu sürecin atlatılmasında en önemli noktadır.

Yazar: Okan AKDÖKER

Bu da Var

Panik Atak Kitapları – Panik Atak İçin Kitap Önerileri

Merhabalar değerli takipçilerim, bugün sizlere kendinizi mutlu hissedeceğiniz ve sizin hayatınıza belli bir amaç katacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir